Износът на България може да бъде ударен от кризата с дълга в САЩ и много европейски страни. Това заяви за Дарик икономистът от „Индъстри Уоч" Георги Стоев. По думите му в момента светът е много по-подготвен да посрещне нова вълна на икономическа и финансова криза и вече има нагласа за по-продължителна стагнация от първоначалните прогнози.

Единственият лек, според Стоев, е намаляване на бюджетните дефицити и на дълговете на страните, което няма да е лесно и за икономики като Франция, Германия и Великобритания.

Запитан дали кризата от 2008 г., която започна в Америка и обиколи света, ще се повтори, икономистът обясни, че „повторение като същия епизод от същия сериал няма да има", но е много вероятно това да е нов епизод от една по-дълга стагнация.

Стоев смята, че сериозният проблем, който идва от новата криза, и който ще се усети незабавно в България, ще е спадът на търсенето на индустриални суровини в глобален мащаб и отражението му върху българските износители.

„Просто в момента, в който се свие индустриалното производство в Европа, ще се свият и поръчките за българските износители", коментира той.

Според Стоев износът ще бъде ударен, но това няма да е фатално, защото „е смело да се каже“, че той движи икономиката напред.

„Ръст от между 0.5 и 1.6 на сто не е нещо, което може да се каже, че е движение напред, така че да говорим за двигатели и локомотиви“, счита икономистът.

Неговото мнение е, че „въпреки че много хора изгубиха работните си места през последните години, си мисля, че пък много хора си мислят, че нещата ще тръгнат още тази година нагоре. Виждам, че се раздвижва пазара на нови автомобили, на имоти, изобщо има някакво оживление покрай тези капиталови разходи. Така че не знам, дали сега е моментът, в който най-тежко се усеща кризата, може би най-тежкият момент предстои".

Цялото интервю на Марта Младенова с икономиста прочетете тук