В постните дни на кризата и в търсене на забравени пари доста хора се сетиха за боновите си книжки от масовата приватизация. Други - дребни акционери в приватизирани предприятия, се запитаха могат ли да продадат ценните си книжа или пък защо не получават дивидент върху тях? От пловдивския в-к Марица потърсиха отговори на тези въпроси.

 

В Пловдив инвестиционните посредници могат срещу ЕГН да ви дадат информация за движението на акциите в боновата ви книжка, а също и за това дали бившият приватизационен фонд или предприятие, към което сте ги прехвърлили, дават дивиденти.

 

Информацията е и за отминали години и разбира се, струва пари. Цената е между 15 и 20 лева, ако става въпрос само за един една емисия. Но ако искате да съберете онаследени акции, както и разбитите между различни предприятия, цената се увеличава.

 

Оцеля 1 от всеки три фонда

 

Над 80 приватизационни фонда прибраха боновите книжки на населението през 1997 г. при първата вълна на масовата приватизация. От тях останаха към 30 действащи. Ако сред оцелелите потърсим успешните холдинги, в каквито се преименуваха фондовете, ще открием в най-добрия случай десетина. Някои фондове с пловдивски адрес направо изчезнаха. Такъв са "Родина", в който сред собствениците са били Рашко Райчинов, Красимир Давчев, Красимир Грудев и други. В групата е още "МНК инвест", чиито управител Мирослав Касев водеше тежки битки за Новотела, а сред собствениците бяха Йордан Радев и Ангел Попов. А също и "Марица-юг", който е бил управляван от Юли Попов, Талю Талев, Величка Кюлджиева и други.

 

Тези фондове вече ги няма в търговските регистри. Фактът, че не са развили успешна дейност, се дължи на лоши инвестиции или липса на кредити, обясняват брокери. А не малко от закритите фондове са били чисти пирамиди, заключава Марица.

 

Има и изключения

 

Сред най-успешните национални приватизационни фондове са бившият "Централен", който днес се нарича "Стара планина" /5SR/, "Албена"/5ALB/, "Инвестиционен холдинг България", "Индустриален холдинг България"/4ID/, "Доверие"/5DOV/ и още няколко сред които и пловдивският "Съединение"/5T3/, но най-много са спечелили тези, които преди 14 години вложиха боновите си книжки не във фондове, а директно в предприятия.

 

Пълдин холдинг - по 12 стотинки годишно

 

Пловдивските фондове, които се закрепиха на пазара и действат по-малко или повече успешно, са "Съединение", преименуван на "Корпорация за технологии и иновации Съединение", "Тракия" с новото име "Пълдин холдинг" и Българския транспортен холдинг на Койчо Русев. Тук можем да добавим и "Холдинг Асенова крепост", а също и донякъде "Синергон холдинг", който при приватизацията се наричаше "Петрол фонд". Той притежава Новотел "Пловдив".

 

"Съединение", в която най-известното име е Петър Нейчев, притежава няколко предприятия с общи активи от над 62.5 милиона лева. За последно публичното дружество е раздавало дивидент през 2002 г. - 0.02 лева за акция. Оттам нататък дружеството е приело друга форма за овеществяване на печалбата - вместо дивиденти раздава акции на акционерите. Последната сделка с акции на фондовата борса е била за 0.08 лева на лот.

 

За разлика от "Съединение" "Пълдин холдинг"/6P1/ раздава дивиденти, макар и малки като суми, но ежегодно. Собственици в дружеството са Георги Трифонов и Георги Стойчев. Холдингът има мажоретарен дял в два завода в Карнобат и Пазарджик, и миноритарен в трети - в Асеновград. Активите му са почти 12 милиона лева. За тази година Общото събрание е гласувало дивидент от 0.12 лева за акция - същият като миналогодишния. Последната котировка на акциите му на фондовата борса е била 3 лева - на 9 май, когато са сключени сделки за 150 лева.

 

Българският транспортен холдинг купи редица дапове с боновете от масовата приватизация. Активите му се оценяват на 13.470 млн. лева, а последната цена на акциите му на БФБ е била също 3 лева. С тях тях обаче няма активна търговия - след 10 януари никой не е купувал акции на БТХ. Не е известно холдингът някога да е раздавал дивиденти.

 

Капиталът на "Холдинг Асенова крепост"/6AS/ е изчислен на почти 43 млн. лв., а акциите му се продават за над 8 лева. Няма информация дружеството да е раздавало дивидент в последните 10 години.

 

Ако някой си е вложил акции в "Петрол фонд", днес "Синергон"/6S7/, е направил добър избор. Холдингът има активи в размер на 391 693 000 лева, а акциите му се котират около 1.50 лева. За последно дружеството, ръководено от Бедо Доганян, е платило дивидент за 2007 г. - 0.08 лева за акция.

 

Никой не продава акциите си в КЦМ

 

КЦМ още не е публично дружество и затова акциите му нямат пазарна цена. Два-три пъти КЦМ 2000 е организирало обратно изкупуване на цена, определена от Общото събрание. В КЦМ 2000 не всички работници имат акции, за разлика от КЦМ АД.

 

В последните 3 години предприятията от групата не са раздавали и дивиденти, а това няма да се случи и в следващите 12 години, според плановете на мениджърите. Причината е, че едно от условията на кредиторите за инвестиционния заем за 95 млн. евро, който групата получи официално м.г., е да не се раздават дивиденти до погасяването на дълга. Положителната новина за всички притежатели на акции от КЦМ е, че дружеството не се е отказало от идеята да стъпи на БФБ. Планираме именно КЦМ АД, а не КЦМ 2000 да стане публично дружество, добави правният директор.

 

Дружба раздава ежегодно дивидент, а през 2010 г. - дори два пъти

 

Истински късмет е да си акционер в "Дружба Стъкларски заводи" АД/4DR/, който притежава и пловдивското предприятие. От приватизацията му през 2003 г. досега дружеството раздава редовно дивиденти, а миналата година постигна и един особен рекорд - раздаде два пъти. Първият път през юни, когато Общото събрание гласува 0.133 лева за акция и вторият през октомври - 0.54 лева. Най-високият гласуван дивидент е бил през 2007 г. - 2.32 лева на акция. "Дружба Стъкларски заводи" е и публично дружество, което означава, че акциите му имат пазарна цена, която в момента е 3.80 лева. Активите му са почти 310 млн. лева. Фирмата е собственост на гръцката група "Юла Гласуърк".

 

Юрий Гагарин - 4.73 лв. за акция

 

"Пловдив-Юрий Гагарин БТ"/4PX/ за последно е раздавал дивидент за 2005 г. по 1.25 лева за акция. Оттогава насам фабриката за опаковки и филтри непрекъснато инвестира печалбите си. На последното Общо събрание на 3 май отново бе решено печалбата да се инвестира. Иначе дружеството твърдо върви нагоре - акциите му са поскъпнали със 7 процента на годишна база и се котират за почти 42 лева, а активите му са 66.5 млн. лева. Мажоритарен собственик на капитала е Баранко ЕООД - София, с притежавани 491 913 акции (49%). Комсо Табако ООД - Пловдив държи 180 703 акции (18%), а Clarimont Holdings - Кипър притежава 58 722 акции (5.85%). Друг миноритарен акционер е ДПФ Алианц България с 5.04% акции. Работниците и служителите на предприятието държат около 5 процента от капитала на дружеството.

 

Работниците на Дунапак-Родина на загуба

 

Най-голямата фабрика за велпапе и опаковки на Балканския полуостров "Родина" бе приватизирана през лятото на 1996 г. при много висока единична доларова цена на една акция. Контролният пакет на предприятието бе продаден на "Родинвест" АД за 660 млн. тогавашни лв. Голяма част от работниците в завода също се включиха в приватизацията с немалки суми и закупиха акции.

 

Сред основните играчи, които участваха в раздържавяването на "Родина", бе Петко Гургутов, който държеше 48 на сто от фирмата купувач. По 21 на сто имаха изпълнителният директор Димитър Искилиев и заместникът му Георги Кунев. Зад останалите 4 процента от акциите пък усилено се говореше, че стои бившият финансов министър, известен като Малката секира, Стоян Александров. Управител на "Родинвест" АД по това време бе бившият областен управител Тодор Петков.

 

През септември 2002 г. заводът беше купен от австрийската група за производство на хартия и опаковки Prinzhorn Holding и се преименува на "Дунапак-Родина" АД. Мажоритарният акционер и до момента е "Дунапак пейпър енд пакаджингс" АД - Унгария, който държи около 99 процента от акциите на компанията.

 

Останалата част са собственост на различни физически лица. Изпълнителен директор на "Дунапак-Родина" от 2005 г. до момента е Станислав Разпопов. За този период компанията е постигнала ръст в продажбите от 8 млн. евро на 16 млн. евро, пазарният дял е нараснал от 7 до 22,2 процента, а продуктивността на един зает се е увеличила с 325 на сто. И на фона на тези респектиращи в условия на криза резултати, едва тази година Общото събрание на акционерите за първи път взема решение за изплащане на дивиденти.

 

Оказва се, че хората, бивши и настоящи работници в предприятието, които през 1996 г. са закупили акции, са ощетени. С решение на Пловдивски окръжен съд бившият изпълнителен директор на "Дунапак-Родина" Николай Николов през 2005 г., дни преди да напусне поста, е вписал промени в устава. А именно - намаляване броя на акциите чрез замяна в съотношение 3 стари акции с номинал 1 лев за една нова с номинал 3 лева, с цел намаляване на загуби от минали години.

 

По-надолу в същото решение обаче е упоменато, че се намалява номиналната стойност на акциите от 3 на 2 лева, отново с цел покриване на загуби от минали години. Така в момента капиталът на дружеството е разпределен в 6 163 426 акции, всяка с номинална стойност 2 лв. Няма обявена процедура по изкупуването им от акционери, работници в предприятието.

 

На практика се получава така, че работник, притежавал 48 акции с номинална стойност 48 лева, в момента има 16 акции, които обаче са на стойност 32 лв. А дивидентите, изплащани на акционерите за първи път след 15 години, са по 82 стотинки на акция. Или същият този човек ще получи от дружеството 13 лева.