Коалиция? Каква коалиция? Бъдещите арабски партньори в борбата срещу "Ислямска държава" в най-добрия случай биха казали: "Може би".

Египет, Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия, Йордания и други арабски режими, свързани със САЩ имат основателна причина да се борят срещу джихадистите, които заплашват хватката на техните лидери върху властта. Но те вече не се доверяват на Америка да ги води: Твърде много пъти ги подведохме през последните 5 години.

Катар, от друга страна, от дълго време поддържа екстремистите, които са почти толкова лоши, колкото джихадистите. Да, напоследък започна да се прави, че има готовност да изгони лидерите на организацията "Мюсюлмански братя" и техните идеологически водачи. Тези проповедници обаче отдавна са гости там. Емир Тамим бин Хамад Ал-Тани няма лесно и бързо да започне борбата срещу тях.

В Турция премиерът, превърнал се в президент, Реджеп Тайип Ердоган дори не се преструва: неговата ислямистка идеология е много близка до тази на някои от най-страшните джихадисти в региона; без значение дали страната му е член на НАТО или не, той няма да ги изостави.

Иран и Сирия са щастливи да видят как САЩ се бият с техните врагове, докато самите те спонсорират любимите си шиитски терористи. Администрацията на Обама обаче разбира проблемната натура на всеки открит съюз с режими като тези в Техеран и Дамаск. Всяко споразумение с тях се прави с намигване, а не като явен съюз.

Европейските съюзници също са колебливи: британският премиер Дейвид Камерън е нерешителен. Франция иска сама да си бъде командир, а не да следва инструкциите на Вашингтон.

Всеки казва на Обама "Разбира се, на ваша страна сме", но когато дойде време да се покажат действия, изведнъж желаещи няма.

Защо? Защото правенето на коалиция не допринася към военната стратегия. В най-добрия случай тя е средство да се упражнява добре изградена стратегия. А да се обявиш за лидер на коалиция не те прави водач, трябва да покажеш, че ти водиш.

Миналата година САЩ накараха френския президент Франсоа Оланд да загрее двигателите на изтребителите "Мираж" в очакване на война в Сирия. После Обама промени тона си. Оланд, който намекна за започване на война, беше шокиран. Не е чудно, че сега се колебае.

Други съюзници, готови да се присъединят към Обама миналата година, сега също се чудят, търсят знаци, че той няма да ги изиграе за втори път.

Всеки чака Америка да покаже какво ще направи след речите и показните срещи на държавния секретар Джон Кери. Какво наистина планира да направи Обама?

Знаем какво няма да направи: Да изпрати американски войници. Знаем, че Америка търси войски, които да се противопоставят на "Халифата", докато тя ги подкрепя по въздух. Знаем какво иска да направи Обама, май. Иска да унищожи ИД. Знаем, че той гледа на това уж като на "война" срещу някакъв вид зло, което прилича на "рак".

"Ние сме във война с "Ислямска държава", също като и с "Ал-Кайда", каза пред Сената министърът на отбраната Чък Хейгъл. "Унищожението на "Ислямска държава" ще изисква нещо повече от само военни действия. Ще трябва да има политически прогрес в региона и действителни партньори на терен в Ирак и Сирия", добави той.

Това е вярно, но далеч не звучи като призив "На оръжие!" Реториката на Вашингтон не може да убеди хората да изложат живота си на риск. Обама и военните му съветници още не са показали, че ще участват, когато се стигне до война срещу новата глобална джихадистка заплаха.

Следващата седмица, когато Обама ще бъде в Ню Йорк, за да даде старта на ежегодната говорилня в ООН, американските дипломати ще дадат тласък на дипломатическите усилия за създаването на коалиция. Дори може да успеят да прокарат в Съвета за сигурност резолюция срещу "Халифата" с рязък тон. А и както на всички събрания на ООН, ще приемат резолюции за промяната на климата, борбата с вируса Ебола и т.н.

Джихадистите междувременно, няма да спрат и да размишляват върху саркастичните забележки на Обама от миналата седмица, че те не са нито ислямска, нито държава. Вместо това, те ще удържат владението си върху големи сунитски територии от Сирия и Ирак, които вече завладяха. Ще продължат и да завземат още земи. С всяка победа все повече западни джихадисти ще се вливат в редиците им.

А американската коалиция? Тя няма да бъде създадена докато САЩ не отбележат няколко значителни победи. За да постигне това, Америка ще трябва да измисли военна стратегия, която да отива много по-далеч от едничкото желание да поведе коалиция. /Бени Авни, The New York Post/