Някои участници в Г 20 държат на правителествените мерки за стимулиране на икономиката, докато други са на мнение, че преди всичко трябва да бъдат затегнати регулаторните режими и контрола. Двете неща трябва да се реализират едновременно, каза в интервю за Файненшъл таймс американският президент Барак Обама.
Той посочи, че че на първо място борбата с кризата трябва да се води с мерки за подпомагане ръста на икономиката и търговията, като се загърби всякакъв протекционизъм. На второ място трябва да се предприемат стъпки за разрешаване на проблемите с банковия сектор и финансовите пазари. Това означава конкретни действия с така наречените токсични активи и търсене на подходяща капиталова адекватност при банките.
На трето място стоят регулаторните режими, които следва да защитят системата от повторен подобен срив, смята американският президент. За това обаче се изисква координация с останалите страни, тъй като настоящата криза е глобална.
На въпрос как приема съществуването на офшорни зони, Обама посочва, че не би следвало да има възможност, която да позволява заиграване със системата и заобикаляне на законите. Не става дума само за капиталовите пазари и банките, но и всички останали институции, които биха могли да изложат системата на риск.
Много от стъпките, които предприемаме, са доста скъпи и данъкоплатците се отнасят скептично към харченето на толкова много пари. Едновременно с това има съмнения, че средставата се насочват не към тези, към които трябва, а към хора, които са отговорни за кризата, каза още американският президент.
Международните финансови институции трябва да реализират капацитета си да подпомагат развиващите се пазари и по-слабите икономики във време, в което те са много по-страдащи от богатите нации.
Обама посочи, че след срещите си с Ангела Меркел, Никола Саркози и Кевин Руд е убеден в това каква значителната стъпка в правилната посока е вече направена. В интервюто за Файненшъл таймс Обама изразява надежда, че на предстоящата среща на световните лидери в четвъртък ще бъде договорена рамка за въстановявен на икономиките. Financial Times
Коментари
0