Президентът на САЩ Барак Обама обяви в първия си работен ден от мандата си, че замразява заплатите на основните си сътрудници в Белия дом.
"В този период на икономически трудности, американските семейства са принудени да затегнат коланите и точно това трябва да направи и Вашингтон", каза Обама в обръщение към членовете на администрацията си.
"Ето защо замразявам заплатите на главните си сътрудници в Белия дом", уточни президентът. В обръщението си Обама обеща нова ера на прозрачност в правителството си.
"От дълго време във Вашингтон имаше прекалено много тайни. Старите правила гласяха, че ако има прекалено много аргументи в подкрепа да не се разкрива нещо на американците, то тогава това нещо не трябваше да се разкрива. Но тази ера сега приключи", заяви президентът. Той обеща по-голям достъп на хората до документи, за които се смята, че имат поверителен характер, защото засягат въпроси, свързани с националната сигурност или въпроси от частен характер.
Обама обяви, че налага и строги ограничения за лобистите. Той забрани на хора, работили в частния сектор като лобисти, да работят в администрацията му по въпроси, за които са лобирали в миналото. Според новите правила когато членове на администрацията му напуснат поста си в нея, те няма да имат право да лобират пред тази администрация, докато Обама е президент. Обама забрани също членовете на неговия екип да получават подаръци от лобисти.
Преди това номинираният от Обама за министър на финансите Тимъти Гайтнър призова да се действа бързо и енергично при справянето с финансовата криза и се извини за неплатените си данъци за 34 000 долара.
Гайтнър заяви при изслушването си от финансовата комисия към Сената, че водещ приоритет на новото правителство е да подпомогне икономическото възстановяване и "да поднови кредитния поток".
Той допълни, че разбира силната критика на Конгреса към начина, по който до момента правителството на Буш използваше средствата от финансовия план за 700 милиарда долара.
"Президентът Обама и аз споделяме мнението ви, че тази програма се нуждае от сериозни реформи", посочи Гайтнър. Според Макс Бокъс, председател на финансовата комисия, предвид задълбочаващата се икономически криза в САЩ Гайтнър е избран от Обама, най-малкото за да възстанови доверието в американската икономика.
"Няма да е лесно", каза Бокъс в началото на изслушването на номинирания министър. Той обаче допълни следното: "Уверен съм, че г-н Гайтнър е способен да се справи със задачата".
Източник: БТА
Коментари
0