С 4.3% ще се свият икономиките на промишлено развитите държави през тази година, прогнозираха от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/. Безработицата в много страни членки на ОИСР ще превиши 10% до края на следващата година, отбелязва организацията във временния си доклад за икономическите перспективи.

Обемът на световната търговия ще се понижи с 13 на сто през 2009 г., а световната икономическа активност ще спадне с 2.7%, посочва ОИСР, като описва сегашната икономическа криза като "най-дълбоката и най-всеобхватната рецесия от над 50 години".

Икономиката на САЩ ще се свие с 4% през 2009 г., а следващата година ще е в застой, прогнозира ОИСР. Организацията предвижда брутният вътрешен продукт на страните от еврозоната да се понижи с 4.1% през тази година, а икономиката на Япония да се свие с 6.6%.

Възстановяване на икономиката едва ли ще настъпи преди средата на 2010 г., отбелязва ОИСР, но според нейните експерти все пак икономиката на САЩ може да излезе от рецесията по-рано от другите държави в зависимост от ефективността на стимулиращите пакети.

Световната банка /СБ/ също понижи прогнозата си за развитието на световната икономика, като прогнозира свиване с 1.7% през 2009 г. на фона на спада в световната търговия и достигането на банковата криза дори до най-бедните страни в света. Организацията понижи прогнозата си за икономическия растеж на развиващите се страни до 2.1% спрямо 5.8% през 2008 г., като за 2010 г. прогнозира леко общо възстановяване до 2.3%.

Възстановяването на икономиката през следващата година ще зависи от това как богатите страни ще успеят да се справят с финансовата криза, избягвайки протекционистките мерки, предупреди СБ.

Световната търговия на стоки и услуги през 2009 г. ще се свие с 6 на сто, което ще е най-големият спад от 30-те години на двайсети век. Множество страни взеха мерки за стимулиране на националните си икономики и увеличаване на митата въпреки призивите за избягване на протекционистични действия.

Президентът на СБ Робърт Зелик обяви програма за 50 млрд. долара за подпомагане на световната търговия и призова лидерите на страните от Г-20 да подкрепят усилията за преодоляване на спада в търговията на фона на световната икономическа криза.