Заради икономическата криза ръстът на минималните осигурителни прагове през 2010 г. ще е доста по-скромен на фона на значителното им увеличаване през последните години, а в много браншове те ще бъдат замразени. Това означава, че минималните заплати ще останат каквито са или ще бъдат повишени съвсем малко. В металургията, машиностроенето, химията и строителството праговете няма да се променят. Производителите на консерви и безалкохолни напитки също настояват минималните доходи, върху които внасят социални осигуровки, да останат същите и догодина. Мотивите им са, че ако това не се случи, заради спада в поръчките ще се принудят да съкращават работници или да намалят заплатите им.
След неколкократно отлагане на преговорите работодателите и синдикатите подписаха споразумения за минималните доходи в 38 от общо 78 икономически отрасъла, съобщи в сряда зам.-министърът на труда Христина Митрева. В около 15-20 отрасъла праговете ще се увеличат с между 2% и 12% за 2010 г., каза тя. За сравнение, през тази година скокът на праговете беше средно с 26.6% (той е договарян през есента на 2008 г. - бел. ред.). Увеличението за следващата година е само в браншовете, които са по-слабо засегнати от икономическите трудности и където обемът на работа не е спаднал. Според Митрева това е доказателство, че въпреки кризата работодателите проявяват разбиране, че доходите трябва да се повишават. Митрева добави, че при подписването на споразуменията представителите на бизнеса са гарантирали, че ще търсят начини да запазят заетостта и доходите на персонала си.
Най-голямо ще е увеличението в производството на хлебни и тестени изделия. От Нова година служителите на ръководни длъжности ще се осигуряват върху минимум 800 лв. при сегашни 660 лв. Значително ще нарасне и сумата за квалифицираните работници - от 350 лв. на 440 лв., или с почти 25%. Големият скок се дължи на това, че консумацията на хляб през последните месеци се е увеличила за сметка на потреблението на по-скъпите хранителни продукти, обясниха от Българската стопанска камара.
Въпреки че шивашката индустрия е сред най-пострадалите браншове от кризата, работодателите и синдикатите в отрасъла са договорили увеличение на минималните осигурителни прагове. В производството на трикотажни изделия обаче то ще се отнася само за ръководните длъжности, докато нивата за квалифицирания и неквалифицирания персонал остават на нивото си от тази година, или съответно 308 лв. и 296 лв. Неотдавна шефът на браншовия съюз на трикотажната промишленост Стефко Колев прогнозира, че ако фирмите бъдат натоварени допълнително, това ще ги принуди да навлязат в сивата икономика, а целта на повишаването на праговете е точно обратната. Други възможни негативни ефекти ще са, че ще нараснат работниците без трудов договор, както и броят на болничните, предупреди Колев.
В отраслите производство на пиво и малц и преработката на птиче месо също ще има увеличение от около 10%, което обаче отново ще важи само за ръководния персонал.
Изпълнителният директор на Асоциацията на металургичната индустрия Политими Паунова е на мнение, че правилното решение е праговете да не се променят, защото металургичните предприятия работят "на светло", а средната заплата в бранша е 1000 лв. В нашия бранш минималните прагове се прилагат само при временни назначения на неопитни работници, обясни тя.
Подобна е и позицията на изпълнителния директор на БСК Иван Бойков. Според него праговете в отрасъла са били значително увеличени през 2009 г. "Няма икономическа логика това да продължи", коментира той преди края на преговорите със синдикатите. Председателят на съюза на пивоварите Владимир Иванов заяви, че увеличението на праговете отразява грижата на пивоварните компании за персонала и стремежа им да запазят кадрите си. "Бирата е тънка напитка и специалистите в бранша се квалифицират дълго време. Трябва да се има предвид и поскъпването на живота. Затова увеличихме праговете, въпреки че продажбите ни спаднаха значително", обясни Иванов.
Срокът за преговори между работодателите и синдикатите в браншовете, в които още е не е постигнато споразумение, е до 24 септември. Ако не се стигне до съгласие, административно ще им бъде наложен средният за всички браншове ръст. След края на цялата процедура Националният осигурителен институт ще направи прогноза за това с колко ще се увеличат приходите във фондовете на държавното обществено осигуряване, върху която ще се стъпи при обсъждането на бюджета за 2010 г.
Редактор: Николай Киров;
Коментари
0