Допълнена информация
На стоковите пазари днес петролът достигна пореден ценови рекорд от $ 143.67 за барел, заради спекулациите, че Израел може да атакува Иран заради ядрената му програма, като така наруши доставките от втория по големина производител в ОПЕК.
Натискът върху Иран и падащият долар на валутните пазари могат да докарат цената до $ 170 за барел, предупреди председателят на ОПЕК Шакиб Халил миналата седмица. Днес стана ясно, че Кувейт започва да предприема предпазни мерки за износа си.
Уилиям Адамс от JKV Global казва пред Bloomberg, че нещата излизат извън реториката. Намеренията на Израел са доста ясни, което запазва цените високи, смята Адамс.
Към 18.00 ч. българско време на електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се котира за $ 141.46 за барел, а в Лондон нефтът сорт „брент” се търгува за $ 141.61 за барел.
Цената на златото остава стабилна около $ 930 за тройунция.
------------------------
На обед цената на петрола достигна нов рекорд на стоковите пазари, като проби $ 143 за барел, заради спекулациите, че спорът около ядрената програма на Иран може да наруши доставките от втория по големина нефтен производител на ОПЕК.
Именно натискът върху Иран и слабият долар бяха посочени през миналата седмица от Шакиб Халил - президент на ОПЕК, като фактори, които могат да докарат цената до $ 170 за барел.
В четвъртък Халил допълни, че всичко ще зависи от Европейската централна банка и нейното евентуално решение за повишаване на лихвите в еврозоната. Той добави, че имат значение и заплахите срещу Иран и ако те се засилят, петролът ще поскъпне още през лятото, успоредно с по-голямото търсене на бензин, по-специално в Съединените щати. Шахиб Хелил обаче не смята, че цените на петрола могат да достигнат $ 200 - освен в случай на тежка криза на петролните пазари , като спиране на иранското производство. В такъв случай според него е възможно цените да скочат "до $ 200, 300, 400 за барел”.
Пред Bloomberg наблюдаващи пазара споделят, че напрежението около Иран и проблемите с добива в Нигерия, вкарват фондове, които инвестират във фючърси, а слабият долар допълнително натиска цените.
Агенцията цитира мнения, че Израел може да удари Иран между президентските избори през ноември и встъпването в длъжност на новия президент през януари. Непрекъснаните нападения на бунтовници над петролни инсталации в Нигерия, прати африканската държава на седмо място, зад Ангола, по дневно производство в ОПЕК. Отслабването на долара се усилва от вероятността Европейската централна банка да увеличи лихвите с 0.25% в началото на юли до 4.25%, при положение, че Федералният резерв продължава да се въздържа от повишение на лихвените нива в САЩ. Това прави неатрактивни вложенията в деноминирани в долари активи.
„Избягвайте долара на всяка цена. Най-добрите инвестиции за 2008 г. са суровините и природните ресурси“, каза в Шанхай Джим Роджърс, председател на Rogers Holding, който предвиди скока на петрола до $ 100 за барел.
Така по обед на електронната борса в Ню Йорк лекият американски петрол се повиши до $ 143.67 за барел, а в Лондон нефтът сорт „брент” поскъпна до $ 143.53 за барел.