Министър-председателят Сергей Станишев подписа Междуправителственото споразумение, с което се урежда правната рамка за реализацията на газопровода Набуко, съобщиха от правителствената информационна служба. На официалната церемония в турската столица Анкара присъстват представители на Австрия, България, Германия, Унгария, Румъния и Турция, както и председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и специалният пратеник на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар.
По-късно представителите на държавите, през които ще преминава газопроводът Набуко – Австрия, България, Унгария, Румъния и Турция, ще подпишат и съвместна декларация, с която признават необходимостта да си сътрудничат за поощряването, развитието, изграждането и функционирането на тръбопроводната система Набуко.
Газопроводът Набуко, с дължина 3 300 км., трябва да свърже централно-европейските пазари и тези в Югоизточна Европа със страните-производителки от Черноморско-Каспийския регион и Централна Азия. Проектната мощност на газопровода е 25-31 млрд. куб. м газ годишно, а очакванията са той да бъде завършен през 2012 г.
Специалният пратеник на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар, председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс присъстват на подписването.
С пускането в експлоатация на Набуко ще бъдат постигнати важни цели като диверсификация на източниците за снабдяване с природен газ, създаването на съвършено нов транспортен коридор на газ, повишаване на степента на енергийна сигурност на ЕС и ЮИЕ и стимулиране на конкуренцията и на процеса на либерализиране на европейските пазари на газ.
Българското правителство одобри на 28 май проекта на Междуправителственото споразумение за сътрудничество в областта на транспортирането на природен газ през газотранспортната система Набуко. С него се изразява политическата воля на държавите, през чиято територия ще преминава тръбопровода, да осигурят пълното сътрудничество на всички други, имащи отношение органи на тяхна територия, и да предприемат всички действия, необходими за осъществяването на проекта.
На заседанието си на 9 юли кабинетът определи отсечката от газопровода Набуко, която ще бъде изградена на територията на България, за обект с национално значение. Основната цел на решението е да бъдат значително съкратени сроковете за провеждане на необходимите административни процедури за започване и изпълнение на проекта.
Акционери в международната компания Набуко са шест компании – турската Боташ, Българският енергиен холдинг, унгарската МОЛ, OMV Австрия, Трансгаз Румъния и германската RWE. Тръбата е с дължина 3300 километра и с мощност до 31 милиарда кубически метра газ годишно и ще струва около 8 милиарда евро. Очаква се да бъде пусната в експлоатация до 2014 година.
Подписването на междуправителственото споразумение трябва драстично да намали административните пречки за проекта в шестте държави. Предвижда се у нас проектът да се ползва с облекчен режим при одобряването на устройствените планове, издаване на разрешенията за строеж и отчуждаването на имоти.
Коментари
0