На срещата между Комисията за финансов надзор, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посрдници /БАЛИП/ и Българска асоциация на управляващите дружества /БАУД/, която се проведе днес, е поставен въпроса за искането да предоставят на надзора списък на клиентите им /български и чужди физически лица/, които имат покупки за над 100 000 лв. в последните пет години.

DarikFinance.bg научи, че становището на КФН е, че те ще прецезират искането си към тях, като след това всички посредници ще предоставят исканата информация.

Комисията в момента показва тотално безсилие, защото цялата тази информация по много по елементарен и ефективен за нея начин и вид може да се получи от Централен депозитар, каза източник, участвал в срещата, пожелал анонимност. По никакъв начин комисията не ни дава каквато и да е индикация защо й е тази информация и чия полза ще обслужва, допълни източникът. Това е и основното съображение на посредниците, че тази информация може да попадне в нечисти ръце. При всеки един посредник има клиенти, които са със законни доходи и парите са с много, много нули. Ако някой неблагонамерен, примерно група по отвличания, сигне до тази информация, попита риторично участник в срещата. 

Според инвестиционната общност КФН не се съобразяв със Закона за класифицираната информация. Там пише, че никой няма право да предоставя подобен тип информация в обобщен вид. Тази информация се предоставя на всички контролни органи при поискване, но това става за конкретен клиент, за конкретна сделка и то при конкретно представени документи. КФН не е дължна да им даде някакво обяснение, но какво ще се случи, ако някой клиент на ИТ или УД реши, че интересите са му нарушени и заведе граждански иск? Единственото, което може да се направи, е да се привлече като съвиновник по този иск КФН, защото информацията отива там, смятат от гилдията.

Духовете в инвестиционната общност от вчера се разбуниха, след като от Комисията за финансов надзор са изпратили по факс писма до инвестиционните посредници и управляващите дружества с искане да предоставят на надзора списък на клиентите им /български и чужди физически лица/, които имат покупки за над 100 000 лв. в последните пет години.

От посредник, пожелал анонимност, по-рано днес уточниха за DarikFinance.bg, че информацията трябва да се предостави в рамките на пет дни. Това според тях е невъзможно, защото времето е много малко. КФН си превиши правомощията, коментираха от инвестиционната общност.

Според инвестиционната общност срещата, която ще се проведе днес между Комисията за финансов надзор, Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посрдници /БАЛИП/ и Българска асоциация на управляващите дружества /БАУД/, е насрочена преди доста време и не касае писмата, които КФН е изпратила до двете асоциации. Те обаче не отрекоха, че на срещата ще се зададат въпроси, които касаят писмото тъй като по него има неясноти.

Припомняме, че Националната агенция за приходите /НАП/ предприе извънредни мерки за повишаване на събираемостта на данъчните задължения и противодействие на измамите. След запитване агенцията е получила имената на притежателите на луксозните яхти от Изпълнителна агенция „Морска администрация” към Министерство на транспорта. Тече и подготовка за ревизии на физически лица заемодатели и наемодатели, допълват от НАП. Те също са част от мерките от програмата на приходната агенция за повишаване на събираемостта и засилване на контрола.