
Потребителските разходи в Съединените щати са нараснали през май, повече спрямо прогнозираното, след като данъчните облекчения, оставиха повече средства в домакинствата за да преодолеят високите цени на горивата. Повишението на потребителските разходи е с 0.8% и е най-голямото от ноември месец 2007 г, съобщи Министерството на търговията на САЩ.
Информацията подейства положително в първите минути на търговията на Уолстрийт, но буквално минути по-късно индексите отново поеха надолу заради рекордните цени на петрола. Загуби днес отчитат и компаниите Apple и Motorola, след като от Sony Ericsson Mobile Communications съобщиха, че през седмицата има спад за поръчките на скъпи телефони, което ще се отрази на приходите на компаниите.
Високотехнологичният индекс NASDAQ COMPOSITE, след вчерашната значителна загуба с 3.33%, днес отново се понижава с 0.47% до 2 310 пункта. Следва го индустриалният DOW JONES INDUS със спад от 0.23% до 11 426 пункта, а широкият S&P 500 губи 0.07% до 1 282 пункта.
Повечето пазари преди края на търговията в Европа също са оцветени в червено. DAX INDEX във Франкфурт губи 0.47% до 6 429 пункта, а CAC 40 INDEX в Париж спада с 0.62% до 4 398 пункта. Великобритания е от малкото места на Стария континент, където част от индексите успяха да изплуват, като FTSE 100 INDEX се повишава с 0.14% до 5525 пункта.
На световните валутни пазари доларът отчете поредното слабо представяне към еврото и йената на фона на ставащото на стоковите борси и рекордните стойности на петрола и спада на капиталовите пазари.
Еврото обаче не можа да отбележи по-съществено поскъпване, заради слабите данни за доверието в еврозоната. Индексът на икономическото доверие в еврозоната се е понижил с 2.5 пункта през юни спрямо май до 94.9 пункта, сочат официалните данни. Изследването на Европейския съюз сочи, че индексите на доверие са се понижи във всички промишлени сектори без услугите. Същевременно Bloomberg цитира мнението на члена на Съвета на ЕЦБ Мигел Ордонез, който смята, че повишението на лихвите в еврозоната от Европейската централна банка „не е сигурно, а възможно”, което също бе отчетено в полза на долара.
След влизането на американските пазари доларът се котира към еврото при 1.5750, а към японската йена „зелените пари” се търгуват около 106.30 ¥ за $ 1.
* Информацията е актуална към 17.00 ч. българско време