24 часа
"Банките ще могат да си прибират премиите"
Банките би трябвало да могат да си вземат обратно премиите, които раздават на служителите си, ако балансите им не са добри.
Това препоръча Европейската комисия, настоявайки, че бонусите не бива да насърчават рисково поведение, а пакетите с обезщетения - да бъдат награда при неуспех. Златните парашути на банковите шефове се смятат за една от причините за кризата, тъй като стремежът към тях ги направил прекалено авантюристични. Размерите им, надхвърлящи понякога 1 млн. долара, вбесиха и спестителите. Указанията се отнасят към всички финансови институции, регистрирани в ЕС. Комисията смята, че критериите за оценка на резултатите трябва да се проследяват дългосрочно, а международните компании да носят отговорност за политиката на клоновете си в Европа. Брюксел поръча още банковата политика да се обяснява на акционерите.
Дневник
"Кризата помете продажбите на фирмите"
Икономическата криза се е разразила с пълна сила в България през първото тримесечие на тази година, след като тревожните сигнали започнаха да излизат още в края на 2008 г. Това показват публикуваните отчети на част от публичните компании за периода януари-март. От тях се вижда, че продажбите на повечето борсово търгувани български дружества са намалели драстично - с между 40 и 70%, спрямо година по-рано. Резултатите съвпадат с най-мрачните очаквания на анализаторите. Причините за спада в приходите са свитото потребление в страната и намалелите поръчки от чужбина. Силно негативни са резултатите на дружествата от дървообработването и машиностроенето, докато по-слаб спад има при фармацевтичните компании. Някои са се принудили да намалят цените на продукцията си, за да компенсират бързо свиващото се търсене, но редица мениджъри твърдят, че и промоциите не помагат в тази криза.
Монитор
"Банките отчетоха ръст на необслужените кредити"
В края на 2008 година делът на необслужваните кредити и вземания с просрочие от над 90 дни е 2,42%, при 2,05% в края на 2007 г. Това показва годишният отчет на БНБ за миналата година, който вчера бе внесен в Народното събрание. Темпът им на нарастване спрямо 2007 година обаче е с 59% по-висок от растежа на кредитния портфейл на банковата система. В края на декември миналата година банковата система отчита печалба от 1,374 млрд. лева, което е с 223 млн. лв. повече от 2007 година.
Новинар
"Българинът лежи и мързелува през ваканциите си"
Основната цел на почивката за българите е излежаване и мързелуване. Тези, които избират да карат отпуските си в чужбина, искат да разглеждат забележителности. Това показва изследване, направено по поръчка на Държавната агенция за туризъм. Проучването е финансирано от евро програмата "Регионално развитие". 33 на сто от участвалите в анкетата казват, че най-важно за тях е по време на отпуската да разглеждат природни забележителности, 32 процента държат да ходят пеша или да практикуват алпинизъм. На трето място се нареждат тези, които искат да разглеждат културни забележителности. На следващите места са желаещите да ходят на плаж. Едва 6 на сто се интересуват от спа туризъм. Само 3 на сто от българите искат да спортуват, включително да карат ски по време на ваканцията си.
Сега
"Пътната агенция се засили да концесионира "Хемус"
Непосредствено преди изборите от Национална агенция "Пътна инфраструктура" (НАПИ) са намислили да ускорят процедурите за концесиониране на магистралите "Хемус", "Черно море" и "Рила". Такова решение е взето на заседание на надзорния съвет в началото на седмицата, се разбра вчера. "Дирекция "Концесии" трябва да подготви екшън план, който да проучи възможностите за концесионирането на магистралите", обясни за "Сега" председателят на надзорния съвет Иван Атанасов. Според него това ще стане за около месец и след това планът ще бъде разгледан пак от надзорния съвет.
Стандарт
"Екоданък сменя акциза за колите"
Нов екоданък може да смени акциза на мощните лимузини и джипове. Отмяната на акцизите за автомобилите с двигатели над 163 конски сили беше приета от комисията по бюджет и финанси към парламента. Обсъжда се обаче загубата за бюджета от акцизите да се компенсира с въвеждане нов екологичен данък или данък за регистрация на автомобила. От Министерство на финансите обясниха, че евентуалният екологичен данък ще се плаща от собствениците на колите, а размерът му ще се определя от амортизацията на колата, ако е внесена на старо, и от това, доколко ще замърсява околната среда. Вече са проведени разговори с министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров, който е обещал да съдейства, ако се въведе екологичен данък. Премахването на акцизите за автомобили ще стане от 1 януари 2010 г., за да не се повлияе на бюджета за тази година. Това се прави по настояване на Европейската комисия. От финансовото министерство разясниха, че идентичен случай е имало в Полша, която е била принудена да възстановява парите за платилите акцизи. България в момента търси възможност за избягване на подобен сценарий, коментира зам.-министърът на финансите Кирил Желев.
Труд
"373 млн. лв. дават нов шанс на безработните"
Страната ни ще бори последствията от световната криза с 373 млн. лв. Толкова са предвидени по оперативната програма “Развитие на човешките ресурси” от началото на тази година, съобщи вчера социалната министърка Емилия Масларова. Неотдавна комитетът за наблюдение на програмата е одобрил 12 нови схеми за безвъзмездна финансова помощ на стойност 272,6 млн. лв. Четири от тях директно са насочени към пазара на труда и засегнатите от кризата. Проектът за 64 млн. лв. “Отново на работа” ще даде хляб на 8000 безработни предимно в предпенсионна възраст. Предпочитани ще са учители, медицински сестри, социални работници. Те ще гледат деца от 1 до 3-годишна възраст срещу 240 лв. заплата. С предимство ще са самотни родители или с увреждания, многодетни семейства с доход до 2 средни заплати.
Коментари
0