Парламентът отхвърли вотът на недоверие към кабинета със 149 гласа "против" и 86 гласа "за" вота, информират вестниците.

"Кабинетът оцеля за четвърти път", съобщава "Труд". Освен опозицията и независимите, за вота и против кабинета е дал гласа си един червен депутат - лидерът на ПД "Социалдемократи" Николай Камов, информира вестникът.

"Кабинетът поведе с 4:0 след вота", е челното заглавие на "Дума". Правителството на Сергей Станишев преодоля с лекота четвъртия опит за вот на недоверие, пише изданието. Тотално се провали опитът за поход към властта, цитира "Дума" изказването на Сергей Станишев след гласуването.

Според "Сега" "Ахмед Доган дава знак за промени в кабинета". Лидерът на ДПС Ахмед Доган намекна, че рокади в правителството са възможни, но преди това актуализираната програма на кабинета трябва да стане по-конкретна, пише изданието.

Пред "Новинар" лидерът на ДСБ Иван Костов заявява:"Вотът не целеше да създаде илюзия за обединена опозиция". Конкретната ни цел е да разкрием огромните щети, предизвикани от корупцията в правителството, отбелязва Костов. Според него заявката на тройната коалиция за още един мандат е сериозна амбиция, която, освен желание да управляват още 4 г., е и израз на страх от ревизия на управленските им дела.

В анализ за "24 часа", озаглавен "Те ги хващат, те ги пускат", политологът Евгений Дайнов коментира, че корупцията е вредна не само за гражданите, а носи непосредствена заплаха за националната сигурност. Затова внесеният вот на недоверие беше навременен, макар и зле артикулиран, смята той.

"Ангелчета пеят срещу подкупите", е заглавието на друг материал по темата в "24 часа". Правителството може да се забавлява, може дори да позлорадства. Опозицията е безсилна, немощна, тя не е коректив, камо ли алтернатива, пише авторът Велислава Дърева. Но това не означава, че корупцията е маломощена, камо ли сразена, 18 г. корупцията контролира, разяжда и развращава обществото и не й пука, че то се задушава. И няма невинни, отбелязва Дърева.

"Няма загубили или спечелили от дебата", коментира пред "Класа" социологът Юрий Асланов. Според него разискванията по вота не са били безлични и от двете страни е имало размяна на важни оценки и ценни предложения. Асланов прогнозира, че сегашното дясно обединение ще се разпадне от само себе си. "Класа" е потърсил коментари от социолога Антоний Гълъбов, който смята: "Беше направена заявка за промяна". Неговото виждане за дебатите по вота и митинга на опозицията е, че е направена заявка за преоценка на съществуващата ситуация.

В интервю за "Монитор" социологът Кольо Колев отбелязва: "Смяната на политически субекти не вълнува никого". Като че ли избирателите престанаха да очакват поредната харизматична фигура и чудо от политиката, смята той.

"Защо не борих корупцията на митинга пред парламента", обяснява автор на "Сега" в приложението "Наблюдател". Политическата логика на опозицията е на светлинни години от нас, революционната поза излезе от мода още след изборите през 1997 г., коментира той.

"Отстъпвам на Борисов премиерското кресло", заявява пред "Труд" лидерът на СДС Пламен Юруков. Не съм влязъл в политиката, за да заемам постове, имам идеи , които бих се радвал да се реализират, посочва Юруков. Ако някой друг ги реализира, още по-добре, аз ще мисля за следващите, допълва той .Според него общата електорална стойност на СДС и ГЕРБ в момента се изравнява с количествената стойност на тройната коалиция. Ако днес има избори, СДС може да вкара 20-24 депутати, а ГЕРБ - поне 120-130, смята той.

ДПС ще поиска оставката на председателя на парламента Георги Пирински, научил "24 часа". Според изданието поводът е решението на Пирински да съсредоточи работата на медиите изцяло в десния кулоар.

"Държавата тегли 40 млн. евро заем за детски градини", информира "Сега". Тройната коалиция вече има политическо решение за заем от Световната банка в размер на 40 млн. евро, с които да се изградят нови детски градини и ясли и чрез тези средства да се намалят таксите в тях, пише вестникът, като цитира социалния министър Емилия Масларова.

"Общината не може винаги да е добрата леличка", посочва пред "Труд" общинският съветник от СДС в София Иван Нейков. Пари за решаване на проблемите с ОДЗ-та, гробищата и контрола могат да се осигурят, ако не се ремонтират маса булеварди в центъра, за които са предвидени 12 млн. лева, коментира Нейков.

"В здравеопазването - завой, но в коя посока?", пита "Труд". Вестникът припомня, че са обсъждани два модела за здравно осигуряване - единият предвижда съвместна дейност на здравната каса и доброволните здравноосигурителни фондове, като касата ще заплаща само част от пакета медицински услуги, а при другия вариант НЗОК и здравните фондове ще бъдат равнопоставени, тоест ще има повече от една здравна каса. През март правителството,избирайки един от двата варианта, поема изключително сериозен риск, една погрешна стъпка може да доведе до национален провал в здравната система, отбелязва изданието.

"5 млн. от минали на червено", съобщава от първа страница "24 часа". Софийската Пътна полиция е издала наказателни постановление на стойност 4 658 279 лева за втората половина на 2007 г., съобщил вътрешният министър Румен Петков. Нарушителите са хванати благодарение на видеонаблюдението по кръстовищата.

"Развод и делба 3 пъти по-скъпи", е челното заглавие на "Труд". Средно 2.5 на сто скачат таксите по гражданските дела с тарифата към новия Гражданско-процесуален кодекс, която вчера правителството прие по принцип, пише изданието. Новите такси влизат в сила от 1 март т.г. заедно с ГПК.

"Имаме постоянна връзка с нашия контингент в Косово, той изпълнява всекидневните си задължения", цитира "Труд" изказване на премиера Сергей Станишев в парламента. Станишев допълва, че приоритет за правителството е сигурността на българите, които изпълняват полицейски функции или са в състава на КФОР в Косово. Трябва да вземем всички мерки за сигурността на нашите дипломатически представителства, казал още премиерът. Запитан дали България ще признае Косово, Станишев отвърнал, че първо трябва да се видят действията на институциите там и дали се спазва планът "Ахтисаари". "Труд" цитира и отговор на външния министър Ивайло Калфин на депутатско питане. "Ще предложа на правителството установяване на отношения с Косово, след като се види конституцията на новата държава", отбелязал Калфин.

"Крайните позиции не са в наш интерес", коментира в интервю за "Капитал" Ивайло Калфин. Позицията на България е достатъчно умерена, предпазлива, а в същото време ясна - поставя много ясни критерии и дава крайния резултат при изпълнение на тези критерии, посочва Калфин. Балканите минават през много деликатен период, в който има изключително много рискове от обявяването на независимостта на Косово, коментира Калфин. Рисковете са за разпространение на конфликтите, за поддържане на напрежение в самото Косово и това би бил лошият вариант за развитие на целия регион, добрият вариант е целият регион да се ангажира със своята европейска интеграция, посочва той. По кой от двата пътя ще изберат да тръгнат Балканите ще зависи много от поведението на всички страни, особено на Сърбия и косовските власти, допълва Калфин.

В друг материал, озаглавен "6 причини да признаем Косово" "Капитал" разглежда ефектите и рисковете от "големия европейски проект на Балканите". Сред ползите вестникът отбелязва, че само при мир и стабилност в региона икономиката може да работи, да привлича инвеститори. "Капитал" посочва и че е опасно искрите от Косово да прескочат в съседна Сърбия. Освен това стабилна и европейска Сърбия ще е един по-добър съсед, политиката на Воислав Кощуница, който твърди, че запазването на Косово е по-важно от евроинтеграцията на страната, води Белград към самоизолация, допълва изданието. Като един от рисковете вестникът посочва, че не е ясно как точно ще се развие ситуацията в Сърбия, където се задава сериозна политическа криза.

"Косово взриви и БСП", е челното заглавие на "Монитор". Членове на Висшия съвет на партията изказаха коренно различни мнения преди днешния пленум на столетницата, пише изданието. Според евродепутата Евгени Кирилов по-мъдрото поведение е за съдействането на изработване на една обща позиция на страните-членки на ЕС., в която да участваме активно. Членът на ВС на БСП Илия Божинов пък е категорично против признаването на независимост на Косово от българската държава. Косовските албанци създават опасен прецедент в международните отношения и не бива като страна от региона да толерираме такъв вид сепаратизъм, смята Божинов. Според "Монитор" председателят на Федерация "Открит форум" в БСП Красимир Премянов също се обявил за по-късно признаване на независимостта на Косово от България.Членът на ръководството на Лявото крило в БСП Иван Генов също казва, че засега няма достатъчно политически аргументи за форсирано признаване на нова държава до българските граници.

"Стандарт" е потърсил друга гледна точка към темата - на скулптора Вежди Рашидов. "Косово не може да се случи у нас", смята той. Българският турчин не е агресивен и държи на комшиите си, отбелязва Рашидов.

"За некачествена услуга трябва да има автоматично обезщетение", казва пред "Капитал" Лидия Шулева, депутат от Българска нова демокрация. Според европейската директива за защита на потребителите тежестта на доказване е на доставчика, а в България тежестта на доказване е на потребителя, допълва тя.

"Закриват дома в Могилино", съобщава "Класа". 7 детски домове за деца в неравностойно положение, сред които и този в село Могилино, ще бъдат закрити до края на годината поради лошото състояние, в което се намират. В тях живеят 160 деца, които ще бъдат разпределени в приемни семейства и в защитени къщи.

БТА