24 часа
„Правим китайски коли “Литекс моторс” вдига завод в Ловеч, ще изнася”
В България ще се правят китайски леки коли. Корпоративна банка и "Литекс" планира производството им в Ловеч. Трезорът и компанията, която се свързва с бизнесмена Гриша Ганчев, учредяват дружество "Литекс моторс". В проекта може да се включи и ловешката община с терен за завода. „Най-вероятно той ще е край с. Баховица, известно с пистата си за кросови състезания за автомобили”, зака председателят на общинския съвет Милко недялков. Заводът се очаква да заработи след 2 г. Ще продава у нас, Гърция и Румъния.
Стандарт
„Лихвите пак мощно нагоре”
Лихвите пак тръгват силно нагоре. Централната банка вчера увеличи основния лихвен процент и за май той ще бъде 4,93 на сто. През април ОЛП беше 4,85 на сто. Тенденцията за нарастването отразява повишените цени, на които банките си разменят пари. Основната лихва се образува на базата на средната аритметична величина от стойностите на индекса LEONIA (Lev OverNight Index Average). Той отразява лихвите по овърнайт депозитите в лева за предходния месец, които банките са си разменяли. Увеличаваното на ОЛП ще повлече нагоре и лихвите по заемите, лизинга, както и наказателните проценти върху глобите, които се плащат на базата на основната лихва. От вчера текат лихви и за дължимия, но невнесен до крайния срок 30 април данък върху извънтрудовите доходи от миналата година. Наказателната лихва върху данъка е 10 пункта над ОЛП, или общо 14,93%. Това прави по близо 4 ст. на ден за 100 лв. данъчно задължение. За година основният лихвен процент се е покачил с 1,12 пункта, сочат данните на БНБ. През май 2007 г. той е бил 3,81 на сто.
24 часа
„Банка пази пари и злато на бандити”
БНБ пази с години чужда валута и златни накити, "задържани" като улики по наказателни дела. Съдии забравят, че с присъдата трябва да се произнесат не само за вината и наказанието, но и за съдбата на веществените доказателства, казаха запознати.
Става въпрос за ценности, иззети предимно преди 1989 г., по отменените вече валутни престъпления. Разследващите вземаха валутата и бижутата като улики срещу собствениците им.
Стандарт
„Спряха тировете до 6 май, автобуси блокираха Кулата. Пътят към Гърция: 1 км = 20 минути”
1 км = 20 минути. Формулата не е записана в учебниците по математика. Откриха я близо 5 хиляди българи, които се опитаха в първия почивен ден след Великден да отидат на екскурзия в Гърция. Те изминаваха разстоянието от 1 км в рамките на 20 минути. Километричните опашки от коли и автобуси запушиха пътя към южната ни съседка още от ранни зори. Задръстването започваше още от Владая. Движението към ГКПП Кулата се оказа истински кошмар. От София до Благоевград колите пъплиха по 50 минути. В останалите 10 патрули на КАТ ги отбиваха да чакат край шосето трафика да се изтегли. Така вместо за 3 часа най-много разстоянието до гръцката граница отнемаше на родните шофьори поне 6. Кошмарът обаче не приключваше на границата. 5 км преди бариерите се бе извила грандиозна колона от претъпкани автобуси, тирове и хиляди леки автомобили. Митничарите се хванаха за главите, казват, че толкова хора не е имало от години на ГКПП-то, разказваше изнервен шофьор от Благоевград. Заради невиждания наплив от туристи от агенция "Митници" отвориха допълнителни гишета, които да пропускат хората. Въпреки това преминаването на границата отнемаше поне 2 часа. Пикът на задръстването бе около 13 ч вчера. Тогава на Кулата пристигнаха едновременно близо 50 автобуса с туристи, които се бяха отправили към о. Тасос. Разгневените от задръстването пътници окупираха кафенетата и на чаша кафе ругаеха митничарите, че бавят хората с ненужни проверки. На границата бе повикана и линейка, тъй като възрастна жена за малко не припадна заради жегата.
Монитор
„Търговците работиха на пълна пара”
Най-известният пазар в столицата - Женският, е едно от местата, където на празничен ден като 1 май може да се намери почти всичко - от апетитни плодове и зеленчуци до маркови парфюми. Докато за една част от софиянци първомайският празник е един от насъбралите се почивни дни, за продавачите на пазара е работен ден като всички останали, въпреки че всеки от тях сам решава работното си време. Пред "Монитор" някои от продавачите признаха, че са на работа в почивния ден по собствено желание, а за други това е изискване на "шефа". Репортери на "Монитор" установиха, че почти всички модни бутици, малки магазинчета и заведения по централните улици на София също работеха на пълна пара на 1 май независимо от едноседмичната почивка, в която излязоха както институциите, така и голяма част от столичани. Хубавото време беше извело доста софиянци извън домовете им, а работниците в магазините и кафенетата с малко завист наблюдаваха разходката им. "Така е в търговията, няма начин. Трябва да се работи", въздъхва продавачка на средна възраст и обяснява: "Аз работя от много години в този бранш и винаги е било така". Възрастна дама зад сергия с цветя признава, че не очаква голяма печалба през почивната седмица, но всеки от почивните дни ще работи.
Труд
„КАТ глобява със скорост 3,9 милиона лева на месец”
КАТ се движи със свръхпревишена скорост при налагането на глоби. Близо 3 милиона и 900 хиляди лева всеки месец от начолото на годината отиват в държавния бюджет само от парични санкции, наложени по акт. Това сочат данните от Националната агенция по приходите (НАП), получени в КАТ. Ако събираемостта се запази в този порядък, това значи, че благодарение на пътните полицаи в хазната ще влязат общо към 50 милиона лева през годината. Ударното внасяне на санкции от страна на прегрешили шофьори започна след 1 юни 200 7 г. Тогава влязоха в сила поправките в Закона за движение по пътищата (ЗДП). И сложи край на водачите гратисчии, които поголовно газеха закона, а после не си плащаха и караха с по 10 и повече акта и фишове. Сега ако не си платиш до месец, оставаш без талон, а след още месец - и без книжка. Резултатите от крайната мярка не закъсня - до 31 декември 2007 г. в бюджета от глоби влязоха 20 милиона лева. “Сега събираемостта на глоби гони 90 %. А преди - едва 8-9 на сто, затова се събираха едва 3-4 млн. лв., колкото сега за един месец”, обясниха пътни полицаи.
Стандарт
„Търсят консорциум за “Дума”
Работната група от БСП търси издателски консорциум, който да прави в. "Дума". Няма да залагаме на един човек, за да не изпадаме в такива проблеми занапред, коментира членът на червеното ръководство Кирил Добрев. Той прогнозира, че до 10 дни вестникът ще има нов издател. Не по-късно от 7 май имената на издателите ще бъдат оповестени, коментира пред Нова тв червеният Юрий Борисов. Тиражът на изданието също няма да бъде орязван. Според Борисов най-вероятно Добромир Гущеров ще бъде един от съиздателите на "Дума".
Монитор
„Туроператори: Възможни са дублажи на резервациите в активния сезон”
В периода юни-септември леглата в черноморските ни хотели са резервирани почти напълно и дори има опасения сред собствениците, че може в пиковия месец август да има дублажи в резервациите, сочи анализ на Съюза на инвеститорите в туризма (СИТ), изготвен в навечерието на откриването на летния сезон. Първите чужди туристи вече пристигнаха в българските курорти, но официално стартът на сезона е на 9 май.
Дублирането на част от резервациите е световна практика в хотелиерството с оглед също така обичайните откази на някои туристи. Увеличени са записванията на групи от Германия и Великобритания, има спад на туристите от скандинавските страни, посочват мениджърите на хотели. Те допускат, че заради визовия режим може да намалеят туристите от Сърбия. Очакванията са за сериозен ръст в броя на руските туристи по Черноморието заради облекчения визов режим между двете държави и въведените електронни визи. След рекламната кампания на Държавната агенция по туризъм по руски национални и регионални телевизии прогнозите са България да се придвижи поне две места напред от досегашното 16-о място в класацията на най-предпочитаните дестинации за руските туристи, сочи анализът на СИТ. В момента топлистата се оглавява от Турция, Египет и Финландия. Традиционни пазари за български морски почивки си остават Германия, Великобритания, Русия, скандинавските държави и балканските съседи. Чехия и Унгария са нови пазари, на които са реализирани добри продажби тази година. В Златни пясъци се очакват много повече от друг път туристи от Холандия и Полша. Прогнозите са за засилен интерес през тази година от всички страни от Централна и Източна Европа , както и от Австрия.
Труд
„Дъжд за парада”
Днес ни чакат гръмотевици, а от утре в продължение на шест дни ще вали. Това съобщи вчера Мариана Попова, дежурна синоптичка в Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Според прогнозата дъждовно ще е и на 6-и май, когато 800 войници, сержанти, курсанти и офицери ще участват на тържествения Гергьовденски парад за празника на армията. “Дано до обяд времето е хубаво, защото евентуални валежи биха попречили на авиацията да се включи в тържествата за Гергьовден”, каза вчера за “Труд” шефът на пехотата ген. Иван Добрев, който ще командва зрелищния военен парад. Той всеки ден получава синоптичната прогноза от метеорологичната служба на ВВС.
Монитор
„БСП лидерите оставиха младите сами на 1 май”
БСП лидерите оставиха младите социалисти да празнуват Деня на труда. “Старите кучета” в столетницата заминаха за чужбина и за провинцията и харизаха на младежите в партията организацията за празника в Борисовата градина. 1 май е ден на наемния труд, а не само на труда, шегуваха се социалисти. Според тях този ден не е празник на собствениците, а на работниците, които в днешно време в голямата си част са наемници. От празника липсваха знакови фигури в столетницата като Румен Овчаров и Румен Петков. Голяма част от червените депутати също не уважиха митинга, организиран от колегата им Кирил Добрев. Набързо мина и новият вътрешен министър Михаил Миков, който размени няколко думи с премиера Сергей Станишев и си тръгна. Липсваше дори и новият шеф на червената парламентарна група Ангел Найденов.