Труд

 

"Накисване с омекотител"

 

Така определя изданието евродоклада в челното си заглавие. С умела редакторска работа ЕК промени острия тон в черновата на доклада си за България и министрите на правосъдието и на вътрешните работи го възприеха като "балансиран и справедлив", посочва вестникът. Промените в текста означават огромен кредит на доверие към правителството на Сергей Станишев, е разкрил пред "Труд" добре информиран източник от комисията. Въпреки това се отнемат акредитациите на две агенции по програма ФАР - във финансите и регионалното министерство.

 

"Брюксел ни дръпна ушите, но не ги скъса"

 

Коментира изданието в основната си рубрика "Темата" и посочва, че освен отнемането на акредитацията на две от четирите разплащателни агенции,  ЕК официално е замразила финансирането по предприсъединителните програми ФАР, ИСПА и САПАРД. Вестникът цитира мнението на вицепремиера Меглена Плугчиева, че в доклада няма новини, нито изненади. Очаквах да бъде казано повече за свършеното в България през последните няколко месеца, казва тя. "Няма да хвърлям жертви на вълците" - такъв е отговорът на премиера Сергей Станишев на въпрос дали след доклада ще поиска оставки на министри и шефове на агенции. Има проблеми, наследени от българския преход, но искам да изразя задоволството си, че ЕК оценява по достойнство положените през последната половин година усилия на правителството за преодоляване на недостатъците и дефектите в управлението, е казал премиерът. Еврокомисарят Меглена Кунева призова българските партии да попитат народа кои са националните приоритети, свързани с доклада  на ЕК, и да

постигнат консенсус да ги следват, пише още изданието. "Да не подценяваме свършеното", призовава президентът Георги Първанов в специално изявление. Трябва да прочетем обективно и да осмислим критичните бележки за България, но те не била да водят до отрицание, негативизъм и пренебрегване и подценяване на извършеното от българските институции и обществото, смята Първанов. От своя страна опозицията е внесла в парламента шестия вот на недоверие към кабинета с основен мотив "нанесените материални и морални щети на България и нейните граждани поради

неусвояване на парите от европейските структурни фондове".

 

"Омекването на доклада на Еврокомисията"

 

Според автора на анализа тонът в доклада е смекчен, но омекването в повечето случаи е по-скоро символично, отколкото фактологическо, защото критиките си остават.

 

"Дневник" също забелязва "леко смекчения тон", но допълва, че  официалната оценка на ЕК за напредъка на България в правосъдната реформа и борбата с корупцията и организираната престъпност е категорична - страната е постигнала твърде малко резултати. Констатира се, че приетите закони, институционални промени и

административни наредби изглеждат добре на хартия, но не водят до реална промяна и се отбелязва, че тази година напредъкът е по-бавен от очакваното, пише изданието. "Дневник" търси и икономическите последици от доклада и публикува интервю с директора на Центъра за европейски политически изследвания в Брюксел Даниел Грос.  "Спрените пари ще охладят българската икономика, това е добре", смята той. Според него българската икономика прегрява, което се вижда от високите нива на инфлация. Грос не очаква докладът да окаже въздействие върху инвеститорите.

 

Сега

 

"Станишев отказа да уволни провалилите се министри"

 

Промени може да има, но само ако анализът ги налага, не смятам да ги правя, за да угодя на нечии очаквания, е позицията на премиера.

 

Монитор

 

"Чистка във властта след евродоклада".

 

Според изданието имало таен план с мерки за повишаване на ефективността при усвояването средствата от еврофондовете, който предвижда такава "чистка". Другите точки в плана били законодателни промени и организационни изменения в системата за усвояване на европарите.

 

Монитор

 

"Членството на България в ЕС не е провал"

 

Категоричен е пред "Монитор" евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин. България е на път да се справи с проблемите си - вярно, по-бавно отколкото комисията и българските граждани очакваха, но страната  е на прав път, е неговата оценка.

 

24 часа 

 

"Докладът - между надеждата и страховете".

 

"Лицемерно е да виним само политиците", отбелязва Кънчо Стойчев от "Галъп интернешънъл". Нашата нация е излъчила политиците, които ни управляват и те са това, което нацията ни в момента може да излъчи, посочва той.  При никакви обстоятелства не бива да напускаме ЕС, категоричен е той. Такова е мнението и на Мира Янова /МБМД/, която определя такава идея като катастрофа. Васил Тончев от "Сова Харис" също смята такава теза като нелепа. За евентуални оставки той прогнозира, че ако има такива, те ще са на по-ниско ниво от министри. "Оставките са технологичен проблем", е мнението на Румяна Бъчварова от "Маркет линкс". Трябва да има ясен политически знак за това, че нещо съществено ще се промени в управлението, смята тя. Юрий Асланов от "Афис" дори не вижда основание за оставки. 

 

Пари

 

"Глътка студена европейска вода"

 

Така определя "Пари" евродоклада. Брюксел ни остави без пари и без две изпълнителни агенции, над малко 500 млн. евро от фондовете са замразени, отново ще спасяваме положение с екшън планове - така вестникът обобщава ситуацията.

 

Стандарт

 

"Последна милост от Брюксел"

 

Вижда в евродоклада "Стандарт". Заключенията в доклада са достатъчно безпощадни, а единствената добра новина се крие в отсрочката - София има шанс да си върне достъпа до парите на ЕС в момента, в който затегне дисциплината, коментира вестникът.

 

Сега

 

"Ако премиерът има проблем, то не е с НДСВ"

 

Заявява пред "Сега" заместник-председателят на НДСВ Милен Велчев.Според НДСВ

констатациите на места в доклада са тежки, значението на доклада е изключително сериозно, но критиките са доброжелателни по своя характер. По повод вота на недоверие Велчев коментира, че според него не би било уместно един доклад, макар и критичен, да води до края на един управленски мандат.

 

"Бойко, що ти трябваше да си десен?"

 

Е заглавието на анализ в приложението "Наблюдател" на "Сега". Бойко Борисов започна да пати от тясната дреха, която сам си навлече, коментира авторът и дава пример, че отношението на Борисов към Първанов не приляга на десен политик. 

 

Труд

 

"Шест дни столицата под боклук, било саботаж"

 

Шести ден центърът на столицата тъне в камара отпадъци,

концесионерът "Новера" не вдига боклука, защото имал кадрова

криза, допълва изданието. Кметът Бойко Борисов обявил, че е

сезирал ДАНС, защото имал съмнения за саботаж.