"Труд"
"БСП няма да се заиграва с данъците",
коментира председателят на Народното събрание Георги Пирински. В програмата ни ясно е записано, че в следващите четири години БСП няма намерение да променя данъчния режим, включително плоския данък, припомня Пирински. Там е записано, че след 4 години е редно да се направи анализ на това какви са резултатите от този данък и да се прецени по какъв начин да продължи облагането на личните доходи, допълва той. Ясно е, че БСП не се занимава с леки прескачания от един режим в друг, обобщава председателят на парламента. Пирински отбелязва, че целта на новата програма на БСП е да ангажира хората с промените. Трябва от лозунги в практика да се превърнат и социалната държава, и социалната пазарна икономика, смята той. Трябва да върнем желанието на хората да се ангажират с промяна на нещата, виждаме например, че не искат да гласуват, а онези, които отиват до урните, са мотивирани далеч не от политически подбуди, посочва Пирински, като визира купуването на гласове.
"Кризата върна политиката",
коментира социологът кольо Колев. В условията на криза политиката от разговор за морал се превръща в дебати за пари, работни места, сигурност - накратко, връща се в изконното си място, отбелязва той.
"Митьо Очите? За него - строг режим в килия!",
заявява главният директор на затворите ген. Петър Василев. Поводът за интервюто е третото пускане на Димитър Желязков, известен като Митьо Очите, в отпуск с мотив спортни постижения. Непрофесионално е от страна на ръководствата на затвора в Бургас и на общежитието в Житарово да се доверяват на маската на добрия затворник, която той слага, казва Василев. Ние сме внесли предложение Желязков да бъде прекатегоризиран - да не изтърпява вече наказанието в преходен тип общежитие, а да бъде преведен в корпуса на затвора, на закрито, съобщава той.
"24 часа"
„Другари министри, уморени сме за партийни постове!",
признава културният министър Стефан Данаилов. По себе си знам, че административната работа не ми дава възможност да работя със същата енергия като член на бюрото, както докато бяхме в опозиция, коментира той. Надявам се да има резултат от промяната в устава, макар и на края на мандата - можеше наистина министрите да си гледат работата в министерствата, а не да заемат и партийни постове, смята той.
"Бил ли е шпионин Емин, или това е удобна версия?",
пита в свой материал "24 часа". Ахмед Емин, началник на кабинета на лидера на ДПС Ахмед Доган, е поддържал връзка с чужди агенти след 1996 г., контактът му обаче е станал известен на наша спецслужба, която е започнала внимателно да наблюдава действията му в България, пише вестникът. Изданието предлага версия за смъртта на Емин, според която Емин вероятно се е усъмнил, че Доган е бил информиран вече от спецслужбите за тайния му живот, нервите му не са издържали и се е самоубил. Източникът на изданието - неназован служител на службите, дори допуска, че Емин е можел да посегне на самия Доган. Било възможно обаче и Емин да е знаел, че някой готви физическото отстраняване на Доган. Вестникът публикува интервю на Мохамед Реджеб, бивш заместник-председател на Държавната комисия по сигурността на информацията, в предаване на Нова телевизия. Реджеб твърди, че агент с псевдоним "Морски" е пишел не просто доноси, а определени материали до службите за Емин и този човек в момента е на висок пост в ДПС. "Труд" разкрива "Кой е "Морски". Според изданието ставало въпрос за Юсейн Бейтулов, директор на общинското "Благоустройсто и комунално стопанство" в Търговище. "Гледах предаването по телевизията, никой не е назовавал имена, говори се само с псевдоними, защо ги свързвате с мен", е реакцията на самият Бейтулов.
"Натискат борсата да спре. Лихварите изпълзяха",
обявява от първа страница "24 часа". Дали да спре временно търговията на фондовата борса ще обсъждат днес на среща в Комисията за финансов надзор пенсионните фондове, инвестиционни посредници и управляващи дружества. Идеята възникнала след резките спадове и покачвания на индексите. В същото време небанковите институции, които дават кредити, започнаха масирано да рекламират, отбелязва изданието.
"Дума"
"Що е социализъм и има ли той почва у нас?"
Tака обобщава в заглавие "Дума" дискусията, организирана от вестника по проекта за нова програма на БСП. В разговора са участвали председателят на парламента Георги Пирински, член на Изпълнителното бюро на БСП и председател на комисията по изработване на нова програма, доц Димитър Генчев, заместник-директор на Центъра за стратегически изследвания, членовете на БСП Мирослав Попов и Юрий Борисов, както и Лиляна Канева от Института за исторически и политологически изследвания. Според Пирински отправно начало в проекта е постановката "пазарна икономика - да, пазарно общество - не". Основното съдържание на промяната е изразено в понятието "човешко развитие" и то е конкретизирано в три показателя - образование, здравеопазване и доходи, отбелязва Пирински. Канева смята, че на програмно равнище трябва да се намери отговор на проблема, че, когато става дума за печалба, индивидът е сам и няма нужда от държавата, а когато се очертават загуби, изведнъж се обръща към нея. Мирослав Попов пък предлага програмата да има подзаглавие, което да я прави по-лесно разбираема - "Виждането на българските социалисти за очовечаването на българския капитализъм през следващите 10-12 г."
"От 1 юни 2010 г. пушенето напълно забранено на обществени места"
Това предвиждат промените в закона за здравето, одобрени от кабинета. Предстои те да бъдат обсъдени в парламента.
"Сега"
"Партийните довереници на олигарсите да си ходят",
призовава от страниците на "Сега" Илия Божинов от БСП. Според него самият факт, че от предизборната платформа е изтеглен текстът за борба с олигархията, показва, че има зависимост на отделни личности. Божинов смята, че в проектопрограмата на БСП, която ще бъде обсъдена на конгреса, липсват доста неща, например няма нищо за корупцията. Ако е вярно колко хубаво сме се справили с мандата, трябва незабавно да направим предсрочниизбори, да ги спечелим и да управляваме още 4 години, заявява той.
"Целта на амнистията е да се разтовари съдебната система от по-дребните престъпления и да се съсредоточи върху делата за корупция и евроизмами",
цитира "Сега" обяснението на правосъдния министър Меглена Тачева в челния си материал. "Сега" пише, че няколко от по-известните подсъдими ще могат да се възползват от закона. Сред тях са бившият шеф на "Булгартабак" Христо Лачев и Фидел Беев от ДПС. Амнистията обаче нямало да застигне Димитър Желязков - Очите.
"Стандарт"
"Другари, спрете с интригите",
призовава Румен Петков . Предстоящият конгрес няма да е конгрес на интригите, а на политиката и дебатът е политически - за новата програма, за новия устав, казва той. Според него няма кой да спъне БСП за изборите, освен ако тя сама не го направи. Междувременно вестниците съобщават, че Софийският градски съд е оправдал Петков по обвинението, че е осветил секретния офицер на ДАНС Алексей Петров.
"Монитор"
"Не е добре да си дълго време под прожекторите",
коментира заместник-председателят на НДСВ Огнян Герджиков. Той признава, че същинското му място в живота не е политиката, а силата му е на академичното поприще. Аз като лоялен човек нямам никакво съмнение, че до края на мандата ще допринасям с каквото мога, допълва той.
"Новинар"
"Пускат 3300 пандизчии по Коледа",
обявява от първа страница "Новинар". Това щяло да стане, щом Народното събрание одобри амнистията, предложена със специален законопроект. Тя засяга лицата, които до 1 юли 2008 г. са извършили престъпления, за които се предвиждат до 3 г. затвор при умишлено деяние, и до 5 г., когато престъплението е по непредпазливост.
"Класа"
"Индексите са надолу, но търговията ще продължи",
заявява изпълнителният директор на БФБ-София Бистра Илкова. Българска фондова борса няма право по закон да спира търговия в тази ситуация на пазарите, а само при обстоятелства, свързани с национален бунт, политическа криза или други, посочва тя.