"Запор за имоти на Ал. Томов", обявява от първа страница "Труд". Освен с президентския пост в ЦСКА и шефското място в "Кремиковци", Александър Томов може да се раздели с имане за 827 956 лева, съобщили от комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. Инспекторите на Кушлев наложили запор на два имота на Томов - в София и в пернишкото село Студена, на 9 банкови сметки и акции. Проф. Стоян Кушлев, който оглавява комисията, иска да ги прибере в полза на държавата. Установеният законен източник на доходи на Томов и съпругата му не е достатъчен за придобиване на тяхното имущество, констатирали от комисията. "Подложен съм на брутална политическа репресия от лица с голямо обществено влияние", е коментарът на Александър Томов. Той заявил, че няма и един краден лев.
"Край!Спират газа на "Кремиковци", пише "Труд". От днес "Булгаргаз" трябва да врътне кранчето на "Кремиковци" заради дългове. "Дойде забрана от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, според която подаването на газ трябва да бъде спряно незабавно", съобщил икономическият министър Петър Димитров. Пътят на "Кремиковци" оттук нататък ще бъде като на всяко предприятие, което минава по схемата на несъстоятелност, обяснил той. Регулаторен одит на комисията е показал, че предприятия трупат дългове на гърба на "Булгаргаз". Тази практика трябва да бъде прекратена или като се съберат задълженията, или чрез спиране на газа, заявил председателят на ДКЕВР Константин Шушулов.
"Не е щедрост правителството да харчи чужди пари", заявява пред "Сега" министърът на държавната администрация Николай Василев. Много от разходите през последната година можеха да бъдат спестени, още в края на лятото миналата година бях против лекомисленото и прибързано харчене на 1-2 млрд. лева от излишъка, казва Василев. За отпуснатите 155 млн. лева на общините Василев отбелязва, че бюджетът на всички министерства е гласуван през декември, а през януари са започнали разговори как ще се вземе от тези пари, и то предимно от министерствата на НДСВ, и как ще ги дадат за други цели. Това е некоректен подход, заявява Василев. От неговото министерство се вземат около 9 млн. лева, което по думите му е силен удар и по тази причина няма да се реализират част от предвидените политики.
"В ЕС намаляват GSM цените от 2003, ние трябва да ги настигнем за години", обяснява пред "Дневник" Веселин Божков, председател на КРС. Постарахме се да намерим най-добрия баланс между мобилните оператори и потребителите, отбелязва той. Божков предупреждава и че ще се търси отговорност от компаниите, ако не разработят процедура за преносимостта на номерата.
"Справедливостта е душата на добрата администрация", отбелязва в интервю за "Труд" омбудсманът на България Гиньо Ганев. Така е озаглавен доклада-отчет за работата на омбудсмана за 2008 г., който бе връчен на председателя на парламента Георги Пирински миналата седмица.Измежду всички принципи на доброто управление в моя доклад се посочва необходимостта от пълна прозрачност на институциите и органите на властта и на дружествата, предоставящи обществени услуги, обяснява Ганев. По думите му "добра администрация е само тази, която живее като в къща от стъкло, през което хората всеки момент виждат какво тя прави и какво не прави".
"Агитираме от врата на врата за вота", обявява пред "Стандарт" Корнелия Нинова, говорител на БСП. Отчитаме като свой недостатък това, че достиженията, които имаме през тези 4 години, не са станали достояние на част от хората и, ако променяме нещо в тактически план, това е максимално внимание, срещи и разговори с хората, обяснява Нинова. Тя нарича "пълна манипулация" на общественото мнение твърденията на ГЕРБ и други десни партии, че правителството налива пари главно в общините, където кметът е от левицата. Принципът на кабинета е помощ за всички общини, основанието ни не е предизборно харчене, а свитият пазар на труда вследствие на икономическата криза, посочва Нинова. Тя е категорична, че програмата на БСП и ГЕРБ не могат да се сравняват, защото срещу един конкретен и интелигентен план, който вече работи, се поставя общ некомпетентен план на ГЕРБ, който застрашава стабилността на държавата.
"НДСВ има последната дума за предизборна коалиция", казва пред "Монитор" Четин Казак, депутат от ДПС. Ние нямаме никакви проблеми да се явим самостоятелно както на евроизборите, така и на вота за наш парламент, отбелязва Казак. Според него това, че промените в изборното законодателство се обсъждат в последния момент, се дължи най-вече на лоша организация между партиите. За ДПС е важно да не се приемат прекалено драстични, неизчистени идеи, които могат да създадат представки на нови проблеми, категоричен е той.
"Хората пускат бюлетина не за политик, а за себе си", посочва пред "Сега" Румяна Бъчварова, директор на "Маркет линкс". За тв дебата между БСП и ГЕРБ социологът отбелязва, че изявата на Сергей Станишев едва ли му е спечелила нови привърженици, защото, за да спечели нови хора, е трябвало да каже как ще продължи. Борисов според нея е реализирал целта си да опровергае тезите, че не иска дебат и че няма екип, а и отношението му към корупцията е било различен щрих в образа му, затова симпатията към него се е запазила. Според Бъчварова ако се приеме идеята за вдигане на изборната бариера за коалиции на 8 процента това би се отразило зле на всички, защото малко на брой партии в парламента означава и трудно формиране на мнозинство.
"Цяло звено в МВР обслужва вертолет, който вече не лети", твърди пред "Труд" председателят на парламентарната вътрешна комисия и заместник-председател на НДСВ Минчо Спасов. Нямам конфликт с министър Миков, а с некачествената работа в МВР, и не казвам, че само той е виновен, виновен съм и аз - като законодател има неща, които пропуснахме да включим в Закона за МВР, казва Спасов. Макар че включихме основното и важното - развързахме ръцете на министъра да прави структурна и персонална реформа, но резултат няма, допълва той. Според него от 63 000 души, колкото е щатът на МВР, полицията е 32 хиляди, а останалите заемат различни "службички". Все още например имало вертолетно звено, което от 4 г. няма вертолет, защото моторесурсът му е изтекъл.
"Държавата гарантира печалбите в бизнеса с отвличания", коментира в приложението "Наблюдател" "Сега". Хиляди оперативни работници и и десетки служби не успяха да хванат и осъдят поне една група похитители, а докато се пишат стратегии, тази престъпност става все по-нагла, пише авторът.
"Шият си устата заради орязаната амнистия", разказва пред "24 часа" Петър Василев, директор на местата за лишаване от свобода. Имало сериозни сигнали за конфликтна обстановка в затворите в София, Ловеч и Варна. През последните дни имало няколко протеста с отказ от храна и зашиване на уста, като така осъдените изразявали разочарованието си.
Затягането на контрола в аптеките е много коментирана тема днес. "И течен аналгин - вече с рецепта", пише "Труд" в основната си рубрика "Темата". Забраната да се продават без рецепта медикаменти, в чието указание за употреба пише, че се пият само по лекарско предписание, важи от близо 20 г. Но едва от няколко седмици това правило се изпълнява на практика. В края на април Българският фармацевтичен съюз започва масови проверки, и ако открие, че колега не спазва правилата, го чака порицание, глоба или дори отнемане на фармацевтичните права за период от 3 месеца до 3 г.
Фондът "ин витро" стартира с 50 молби предсрочно", обявява "24 часа". Фондът "Асистирана репродукция" стартира официално от днес с приемането на молби от пациентки. На жена ще се дават до 5000 лева, а бюджетът за 2009 г. е 20 млн. лева.
"Станишев в нова офанзива за евроекспертите", съобщава "24 часа". Премиерът Сергей Станишев е започнал нова офанзива за назначаване на евроексперти в българската администрация, ден след като шефът на ЕК официално му прати писмо, че не приема идеята, пише вестникът. "Вече има известна умора сред европейските партньори в помощта за България за повишаване на ефективността на нейната съдебна система и полиция", пише Жозе Мануел Барозу в писмото, цитирано от "24 часа". Вчера премиерът все пак е изпратил официално писмо до Барозу, с което иска назначаване на европейски експерти у нас, пише "24 часа". Португалският съветник на Станишев - Мария Пинто, обяснила, че тя от миналата седмица провежда двустранни срещи с всички посланици на ЕС у нас, както и на някои други държави като Швейцария и Норвегия, за да им обясни инициативата.
Парламентът прие окончателно на второ четене промените в Закона за избиране на български представители в Европейския парламент, съобщава "Монитор". Според поправките вноската за политическите формации се вдига от 15 хиляди на 50 хиляди лева, а за коалиции - от 20 на 100 хиляди лева. Депутатите решили и да отпадне денят за размисъл.
Коментари
0