"Мисията на технократите", е темата на броя в "Капитал". Отбелязва се, че избирателите посочиха Бойко Борисов, сега той посочи как ще достави резултата. Министрите, които бъдещият премиер обави в четвъртък, са в голямата си част професионалисти, с плътни CV-та и чисто минало. Министерският съвет успява да събере качествата, които са нужни, за да бъдат постигнати основните цели на бъдещото управление. Но успехът им все пак ще зависи от политическото - от това как Бойко Борисов ще гарантира парламентарните мнозинства, за да се взимат решения, и от реалния периметър на действие, който ще им даде. Ако има отличителна черта на 87-мия кабинет на България, тя в най-голяма степен е в линията на технократите в него.
"Новият премиер иска пълно разсекретяване на досиетата", отбелязва "Труд". "Поставил съм като задача на парламента да работи за бързо разсекретяване на всички досиета на бившата Държавна сигурност, за да може да отидете и да прочетете." Това заяви пред журналисти вчера бъдещият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Коментарът му бе по повод заплахите на Синята коалиция, че няма да подкрепи Божидар Димитров за министър заради доказаната му принадлежност кам ДС. Окончателното си решение СДС и ДСБ ще вземат в понеделник, час преди гласуването на кабинета в парламента. "Не ме интересуват хора, които умишлено и тенденциозно създават проблеми на мой гръб. Пожелавам на Мартин Димитров да се еманципира", каза само Бойко Борисов.
"След защитата на Бойко щях да се разплача", споделя пред "Труд" Божидар Димитров, номиниран за министър без портфейл. "Цялата дивотия, свързана с досиетата, е последната акция на хора от бившата ДС", лаконичен е Димитров. Той уточнява: "Аз съм без портфейл, за да координирам политиката. Да се разблокира например ситуацията с българското гражданство. 60 000 молби чакат. Чакат 4 г. в нарушение на закона, въпреки че трябва да получат отговор да 6 месеца." Бъдещият министър не пропуска да спомене, че в Синята коалиция има двама агенти на ДС и един на КГБ.
В интервю за "Стандарт" Божидар Димитров казва: "За разлика от царя, при Бойко не се краде".
"Лустрация? Хем късно, хем в нарушение на конституцията", коментира на страниците на "Труд" проф. Александър Джеров, доктор по международно частно право. Според него с такава норма се нарушават конституционните правила за равенство на българските граждани и на българските депутати. А и 20 години след промяната е недопустимо с един правилник на Народното събрание да разделяме народните представители на лоши и добри. Ако се налага, ако има основания, ако са налице доказателства, нека посочените лица да понесат съответната отговорност, да бъдат отзовани, но не и в международен план да ги ограничаваме пред другите държави. /Според правилника на НС депутати, които са бивши сътрудници на ДС, нямат право да участват в международни парламентарни делегации, бел.р./
"Бъдещият премиер даде 100 дни кредит на доверие на министрите си", отбелязва "Сега". Три дни преди да бъде гласуван кабинетът, бъдещият премиер обяви, че дава 100 дни кредит на доверие на всеки от министрите си. "Ако не се справят, ще бъде търсен друг вариант", бе категоричен Бойко Борисов. Другата новина е, че заместниците във ведомствата ще бъдат рязко намалени. Шефовете на четирите мегаминистерства ще имат максимум по трима заместници, е показала проверка на вестника.
"И едно обещание да изпълни Борисов - стига", коментира "Сега". Според автора отсега е ясно, че ГЕРБ няма да може да овладее кризата. До момента няма правителство или индустрия в света, която да го е сторила. При липса на инвестиции, огромна междуфирмена задлъжнялост и скъпи кредити перспективите са ужасяващи. На Бойко Борисов се възлагат огромни очаквания, които сам провокира с непремерени обещания. Но обещанията са и възможности. Повечето са лесно изпълними, а и след многото лъжи и лицемерие през годините, особено през последните четири, хората ще бъдат доволни и на едно изпълнено. Две обещания да сбъдне ГЕРБ, и вече има надежда за цял мандат.
"БСП може да не е "против" кабинета", научаваме от депутата от левицата Румен Петков. На въпрос на "Труд" дали левицата ще подкрепи правителството в понеделник, той отговаря: "Има решение на групата да гласуваме "против". Но мисля, че ситуацията в България е нетрадиционна и това предполага друго отношение - да отнемем емоцията, да не се водим от обичайните политически практики, а да покажем по-голяма широта на мислене, да покажем, че имаме волята да бъдем конструктивни в опозиционното си поведение. Никой няма съмнение, че сме опозиция, но в случая смятам, че е по-добре да направим стъпка, която да донесе усещането за стабилност и сигурност в страната."
"БСП отглеждаше не кадри, а домашни китки", е озаглавено интервюто в "Труд" с художника Светлин Русев, депутат от Седмото великото народно събрание /1990 г./. По думите му БСП, а по-рано и БКП, никога не е имала мярка за съхраняване на интелектуалния, политическия и духовния потенциал. Запазването на кадрите не означаваше непоклатимост на позициите, а използване на натрупания опит и качества. Във властта имаше и кадърни, и умни, и безпомощни до наивност кадри. Обикновено надделяват амбициозните некадърници. Запазването на Станишев и на всички, които сериозно и достойно са работили, постигали и грешали, е задължително, което не означава оставане в същите властови позиции, смята Светлин Русев.
"До 4000 лева рушвет за взет изпит", пише на първа страница "Труд". Скандал с купуване на изпите гръмна в Университета за национално и световно стопанство. Антимафиоти арестуваха преподавателя Петкан Илиев, който бил замесен в уреждане на изпити в УНСС срещу рушвети от 500 до 4000 лева. При операцията е бил заловен и посредникът. Престъпната схема безпроблемно "оправяла" семестриални заверки, вземане на оценки на редовни сесии и кандидтстудентски изпити в УНСС.
"Бойко Борисов: Почваме седем магистрали", акцентира "Стандарт". Почваме ударна работа по 7 магистрали. Номер едно е "Тракия". Това е съобщил за вестника бъдещият премиер Бойко Борисов. Той вече е поставил като основна цел на кабинета си строежа на "Марица", "Люлин", "Струма", "Тракия", "Черно море", "Хемус" и евровръзката към Ниш. Първа е "Тракия", защого е по-лесна. Тя е само 100 км, и то на равен терен, трябва да се атакува веднага, обяснява Борисов.
"1923 лева месечна издръжка за четиричленно домакинство", пише "Труд". Издръжката на човек от домакинство с двама възрастни и две деца в края на юни е 480,70 лева, съобщи Любен Томов, директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. През юни м.г. за същото са били необходими 1884 лева, т.е. оттогава животът е поскъпнал с малко над 2%. По данни на станистиката обаче средният месечен доход на човек е 304,25 лева, което значи, че преживявам с около 63,5% от необходимите средства. БТА
Коментари
0