"Отношенията ни с някои министри вече скърцат", казва в интервю за "Труд" Константин Пенчев, председател на Върховния административен съд. Той изразява мнение, че 2009 е най-лошата година за съдебната власт за цялото време на прехода. През 2009 г. доверието към съдебната власт не е на нула, а на минус. А липсата на доверие на едно общество към съда застрашава националната сигурност. Когато обществото не вярва на съда, фактически се доближаваме до анархията, смята Пенчев. Той отбелязва, че законопроектите за съдебната система намира случайно, като че ли е нелегален. Освен това за първи път от 6 години парламентът гласува минималните корекции в съдебния закон без да покани магистратите. Пенчев призовава за по-добра комуникация между властите и да няма надменност на една власт над друга.

"Тройно повече са наказани за подкупи", отбелязва "Труд". С 14,9% е по-голям броят на осъдените с влязла в сила присъда през третото тримесечие на т.г. спрямо същия период на м.г., отчете Националният статистически институт. Най-рязко - 3,7 пъти, е скочил броят на осъдените за подкуп. Въпреки критиките за мудност и неефективност на правосъдието, данните очертават повишена резултатност в дейността на съдилищата.

Политическата 2010-а очертават пред "Труд" четирима водещи социолози. Догодина ще гърмат министри бушони, за да може премиерът да запази престижа на цялото, прогнозира Кольо Колев от "Медиана". По думите му под ударите на кризата и на демонстрираната неувереност ни очакват постоянни микрокризи. Живко Георгиев, "Галъп", смята, че ще има вот на недоверие още през февруари - март. Той е класически инструмент опозицията да докаже, че съществува. Според Георгиев формулата на правителство на малцинството ще оцелее. Цветозар Томов, агенция "Скала", не изключва варианта след година да ни управлява крайно непопулярно правителство, което обаче стабилно контролира Народното събрание и основните институции. Според Юлий Павлов, Център за анализи и маркетингт, при нови избори Борисов ще има абсолютно мнозинство. Съживяването на левицата може да се очаква за местните избори през 2011 г.

"Петима българи пленени от пирати", е водещата новина в "Монитор". Петима български моряци са пленени от сомалийски пирати като част от екипажа на танкера "Сейнт Джеймс парк" в Аденския залив в понеделник. Външно министерство свика кризисен щаб, а ситуацията с кораба се следи лично от министъра на външните работи Румяна Желева. Българската страна е в постоянна връзка с Международната морска организация, обясни говорителят на министерството Драговест Горанов.

"Пуснаха 19 млн. лева на магистратите", съобщава "Труд". Финансовият министър Симеон Дянков вчера пусна по сметка на магистратите 19,4 млн. лева. Това стана ден след като 500 съдии и следователи внесоха жалба до Върховния административен съд, в която искат съдът да задължи Дянков да спазва Закона за бюджета. Магистратите обаче може да получат коледните бонуси догодина, защото финансовият министър още не е позволил да ги теглят.

"Четирима министри ще контролират "Булгартабак", информира "Труд". Контролен съвет от четирима министри ще следи и ще направлява настоящата дейност и бъдещето на "Булгартабак холдинг" АД. Принципал на компанията остава Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Това решиха вчера на среща, организирана от премиера Бойко Борисов, министрите на финансите - Симеон Дянков, на икономиката - Трайчо Трайков, и на земеделието - Мирослав Найденов, заедно с представители на директорския борд на холдинга и на тютюнопроизводителите. В контролния съвет (който е по-скоро консултативен, отколкото управляващ) влизат двамата вицепремиери - Симеон Дянков и министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов, както и Трайчо Трайков и Мирослав Найденов.

"Плащат на 4800 джипита. Обаче догодина", съобщава "24 часа". Здравната каса преведе вчера 30 млн. лева директно на болниците в страната, а не чрез регионалните си офиси, за да пристигнат парите по-бързо. Те трябва да са в сметките днес до обяд, обясниха от ведомството. Сумата покрива само частично това, което болниците са изработили за ноември, и е по-малко от половината от дължимото. Лекарите от доболничната помощ пък ще чакат до януари за заплати. От НЗОК не пожелаха да коментират дефицита. Въпросът трябвало да бъде зададен на финансовото министерство. Министърът на здравеопазването Божидар Нанев свързва забавянето на парите със затруднената събираемост на средства.

"Искаме плосък данък от Мадона", пише "Труд". Националната агенция за приходите ще се опита да удържи данъци от Мадона, "Металика" и всички световноизвестни изпълнители, гостували у нас. Това обяви вчера шефът на агенцията Красимир Стефанов. Според него всеки чуждестранен изпълнител трябва да внесе 10% от хонорара си в родната хазна, щом му е платено у нас. Агенцията за приходите е започнала проверка на 13 български компании, които са организирали концерти на световноизвестни звезди у нас. Според шефа на данъчните нито една фирма не е внесла дължимия данък от участията на музикалните величия.

"Пенсиите без таван, за да не крият доходи", е позицията на социалния министър Тотю Младенов. В интервю за "Стандарт" той посочва, че първите няколко месеца на следващата година ще бъдат тежки, но се надява, че министерството ще помогне с мерките, които ще предприеме за пазара на труда. През януари безработицата ще доближи 10%. 250 млн. лева от ЕС ще бъдат усвоени, за да се уредят незаети с работа. Министърът обещава, че пенсиите при всички случаи ще бъдат увеличени с 5 на сто от юли.

69% от служителите в частния сектор се безпокоят, че могат да останат без работа заради кризата. Същите притеснения имат и 52 на сто от държавните служители. Това отчита социологическата агенция "Сова Харис" в изследване, правено в периода 5-14 декември, предоставено на "Класа". Според социолозите почти 68% от българите декларират, че финансовото им положение се е влошило заради кризата, а 10% вече са останали безработни.

"Търговците вече предлагат по-безопасни стоки", отчита Дамян Лазаров, председател на Комисията за защита на потребителите. В интервю за "Монитор" той отбелязва, че като цяло се забелязва тенденция към намаление на предлагането на рискови стоки в търговската мрежа спрямо предходната година. За миналата година бяхме на седмо място в справочника на ЕК по отношение на активността на страните-членки и ефективността им в борбата с опасните стоки. За тази година междинните отчети за тази ефективност ни поставят на четвърто място. Лазаров припомня, че когато потребителите и клиентите настояват за своето право и за 100% удовлетворяване на очакванията им спрямо платения продукт или услуга, търговците ще започнат осезателно да променят отношението си.