Обсъжда се през следващия месец да се даде частичен достъп до депозитите в КТБ. Това заяви служебният финансов министър Румен Порожанов пред bTV.

Порожанов е обсъдил с част от ръководството на БНБ възможността да се даде частичен достъп до депозитите на хората в КТБ. Обсъжда се през следващия месец да се даде достъп до всички депозити, гарантирани и негарантирани, като сумите, които хората ще могат да изтеглят ще са ограничени до 500 или 1000 лева.

"Какво се случва в КТБ в момента знае само БНБ, която е назначила квесторите и контролира тяхната дейност, това, което комуникираме с БНБ са сценариите, които ние бихме предпочели за решаване на казуса. Те трябва да бъдат основани на пазарни решения без намеса на публичните финанси", заяви Порожанов и добави: "Нашето желание е КТБ да заработи и да не се стигне до загуба на средства на всички предприятия, които имат пари там. Правителството не решава съдбата на КТБ. Това, което в момента се извършва, е оценка на финансовото състояние на КТБ, след което ще бъдат извършени одити и ще бъде преценено дали банката е декапитализирана. Сигурно има загуба на ликвидност на банката, но това, което ние препоръчваме е да се разгледат предложения на инвеститорите, които могат да спасят банката". БНБ казват, че са спазили закона и аз съм убеден, че това е така.

Служебното правителство препоръчва поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка да бъде спасена без намесата на публични средства, а чрез акционери и кредитори, които да я капитализират и да създадат ликвидност. „Предлагаме план за ликвидна подкрепа, а не за капиталова подкрепа", подчерта служебният министър на финансите.

 

Той обяви още, че се търси възможност за частичен достъп до всички депозити - независимо дали са под или над гарантирания праг от 100 000 евро или 196 000 лв., в рамките на следващия месец.

 

„Търсят се възможности, в рамките на ликвидността, за достъп до всички депозити - между 500 лв. и 1000 лв., така че хората с малки депозити да могат да получат на 100% парите си и да спадне напрежението поне сред тях. Процесът на търсене на решение за депозитите ще бъде един добър сигнал", увери Порожанов.

 

„Нашето желание е КТБ да заработи и да няма загуби на средства и изплащане на депозити, но правителството не решава съдбата на банката. Това, което в момента се извършва, е оценка на кредитния портфейл на банката, после ще се извършат одити дали има намаление на капитали. Надявам се да няма дупка", заяви още служебният финансов министър.

 

Той коментира и ситуацията в Първа инвестиционна банка. "В рамките на предоставената ликвидна подкрепа в банковата система, изискването е да се внесе план за преструктуриране, срокът за това изтича днес. Този план за преструктуриране е представен от банката, получила ликвидната подкрепа, вчера този план е дебатиран в министерството на финансите с БНБ, които предварително са одитирали този план и ние този план до края на деня ще го представим в ГД "Конкурентоспособност". Планът ще бъде разглеждан поне два месеца, след което ще бъде одобрен от Европейската комисия, говорим за план за ликвидна подкрепа, който включва инструментариум за преструктуриране на банката, става дума за преструктуриране на кредитния портфейл, на кредитната политика", обясни Порожанов. "Банковата ни система е с много висока ликвидност", подчерта той.