Фондовите пазари в Съединените щати отчетоха най-голямото си повишение от седмица насам, след ръста на акциите при компаниите на дребно, в очакваните по-добри приходи от прогнозираното. Акциите на Wal-Mart скочиха заради спекулациите, че печалбата на компанията ще се увеличи заради понижението на цените в магазините. Акциите на финансовите компании също отчетоха ръст, след като дълговия застраховател MBIA Inc. съобщи, че има достатъчно налични средства за да посрещне нуждите на пазара.
На Уолстрийт високотехнологичният NASDAQ COMPOSITE INDEX се повиши с 1.76% до 2 488 пункта, следва го широкообхватният S&P 500 INDEX с ръст от 1.10% до 1 403 пункта, а индустриалният индекс DOW JONES INDUS прибави 1.02% до 12 876 пункта.
Оптимизмът от Съединените щати се пренесе и в Япония. Индексите се повишиха с най-големия си ръст в рамките на една седмица, заради прогнозите за приходите на компаниите, които повишиха доверието в инвеститорите, че дружествата ще могат да издържат на спада в Америка. Водещият NIKKEI 225 се повиши с 1.53% до 13 953 пункта.
Още по-голямо е повишението в Хонг Конг, където почти всички индикатори прибавиха около 2% към първоначалната си стойност, а HANG SENG INDEX скочи с 2.11% до 25 590 пункта.
„Биковете” властват и в Тайван, Южна Корея, Филипините, Сингапур, Индия, Индонезия и Тайланд.
С минимален спад от около 0.30% затвориха пазарите в Малайзия и борсите в тихоокеанската сесия в Австралия.
Трагедията от най-силното земетресение в Китай от 58 години, и което отне над 10000 жертви и наруши производството в провинция Съчуан, натисна пазарите надолу. Всички индекси са оцветени в червено, като CSI 300 INDEX затъна с 1.36% до 3 851 пункта.
Зелената вълна от Азия и САЩ се пренесе и в Европа. В Париж CAC 40 INDEX скача с 0.52% до 5 002 пункта. С аналогична стойност се повишава и FTSE 100 в Лондон до 6 252 пункта. DAX INDEX във Франкфурт прибавя 0.42% до 7 065 пункта.
* Информацията е актуална към 11.00 ч. българско време
Коментари
0