България ще поиска от Европейската комисия да бъде обявена криза на пазара на автомобилните товарни превози у нас . Това съобщи министърът на транспорта Петър Мутафчиев. Решението към момента ще засяга само българските фирми за международен товарен превоз, тъй като в сектора е установен сериозен спад и наличие на свъхпредлагане. Ако Брюксел одобри предложението на България, то за срок от 6 месеца или за една година у нас ще бъде прекратена регистрацията на нови превозвачи.

В България има условия да се обяви криза на пазара на международните превози, съобщи изпълнителният директор на Изпълнителнат Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Володя Киров.

От началото на годината имаме изключително рязък спад, като тенденцията започва от юли-август предходната година”, каза Киров.

От края на 2006-та до февруари тази година товарните превозвачи у нас са се увеличили повече от два пъти – от близо 3000 до над 6000 фирми,съобщи министър Мутафчиев. Няма достатъчно товари, спадат цените на товарите, което поставя всички фирми в една много тежка ситуация, допълни транспортният министър.

Според бранша обаче едновременно с обявяването криза на пазара държавата трябва да се бори със сивата икономика в сектора, като закрива нелегалните фирми. Има много нерегистрирани, които ей-така се търкалят и никой не може да каже колко са камионите в България, каза зам.-председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов. „И са може би три пъти повече отколкото трябва да бъдат”, допълни председателят на Националното сдружение на автомобилните превозвачи Ангел Попов.

Според бранша фирмите у нас са поне три пъти повече отколкото може да поеме пазарът. Решението дали да бъде обявена криза зависи от Европейската комисия, която трябва да се произнесе в срок от един месец след като отправим предложението си. Според Мутафчиев Брюксел може да обяви кризата още в края на юни.