Уморени от въпроса колко още ще пада SOFIX, през последните две седмици сред пазарните участници се прокраднаха надежди, че може би дъното е достигнато и скоро ще последва обръщане на тренда. Подобни мечти подхранваха и анализатори, които повтаряха, че нивата сега са повече от атрактивни за влизане на пазара, както и коментарите, че при оборот 3 млн. лв. за никакво дъно не може да става дума.
Запредставяхме си сценарии, при които акциите започват скоростно да поскъпват, а инвеститори бързат да се "качат на влака", още повече че и самите дружества не показват в отчетите си поводи за тревога, а напротив, добри резултати и печалби.
В същото време мониторите отразяваха поредните спадове за индексите, като в петък SOFIX затвори на поредно дъно от 820.36 пункта.
Провокирани от анкетата ни читателите дадохте ясна представа за това, доколко пазарът наистина очаква обръщане на тренда в близък времеви план. От включилите се 196 души, мнозинството е категорично, че възстановяването на индексите няма да е бърз процес, а ще трае дълго. В прогнозите си тези 48% от анкетираните изразяват предпазливостта на играчите, които все по-задълбочено анализират новините от България и от световните пазари, преди да предприемат действия по покупко-продажба на БФБ.
Една пета от запитаните обаче залагат на вариант, при който индексът на сините чипове наваксва 200 пункта за месец, при обръщане на тренда. Девет процента са още по-големи оптимисти и вярват, че такова покачване на нивото може да се случи дори за една седмица.
Любопитно, 15 на сто са гласували за хипотетичната възможност SOFIX да възстанови до 1100 пункта до края на седмицата, което никак не съвпадна с реалностите на пазара.
И докато финансовата криза и случващото се у нас продължават да преподават уроци на инвестиращите в акции, се насочваме към друг аспект на тази дейност, а именно инвестирането в собствен дом. След ръста в продажбите на жилища у нас през изминалата година, паралелна революция настана и при кредитирането от страна на банките.
Периодично се изнасят данни за това в каква валута са най-предпочитаните от потребителите кредити, а не е тайна, че в последно време предпочитан ход за редуциране на лихвата е превалутирането в швейцарски франкове. Дискусията за това доколко този метод е рисков вече тече, но DarikFinance.bg ви предлага да я доведем до конкретни изводи.
"В каква валута е жилищния ви кредит?" е новия ни въпрос към вас. Бъдете сред първите гласували!
Чувствайте се свободни да изложите мнения по темата и в опцията Коментирай, под този текст.