Международният валутен фонд може да преразгледа прогнозата си за България. Не е изключено българската икономика да изпадне в рецесия, заяви Бас Бакер, ръководител на мисията на Фонда за страната ни.
МФВ прогнозира през февруари икономически растеж от 1%, но това може да се промени, подчерта Бакер.
"Ако погледнем други страни от региона, много от тях навлизат в рецесия. Спадът в Западна Европа се оказа много по-силен, отколкото се очакваше. Индустриалната продукция в Еврозоната през февруари е намаляла със 17%, което вреди и на България. Същевременно притокът на капитали намалява неочаквано бързо. Така че, със сигурност е възможно българската икономика да се свие тази година", отбеляза Бакер. Той предупреди, че българското правителство ще постигне излишък от 2 процента тази година, само ако ограничи държавните разходи до минимум. Пише БГНЕС като цитира БНР.
DarikFinance.bg припомня, че в сряда Бордът на изпълнителните директори на МВФ даде висока оценка на българското правителство за водените благоразумни политики през последните години. Това стана в рамките на консултацията с България за 2008 г. по чл. 4 от Учредителния договор, докладът за която бе публикуван късно във вторник, съобщиха от Министерството на финансите.
Според директорите през 2008 г. икономиката на България е продължила да се развива добре, подкрепена от силен ръст на БВП, голямо превишение на приходите над разходите и стабилен, добре капитализиран и печеливш финансов сектор. Директорите отбелязват още, че надзорът и регулацията на банковия сектор остават силни и реагират проактивно на глобалната финансова криза.
Като основни предизвикателства пред България от МВФ посочиха повишената външна уязвимост, свързана с дефицита по текущата сметка, както и изпреварващия ръст на заплатите спрямо производителността на труда. Позицията на борда на Фонда е, че паричният съвет служи много добре на икономиката ни и че фискалната политика трябва да продължи да бъде насочена към поддържането на превишения на приходите над разходите. Директорите в МВФ отбелязват, че това е необходимо, не само защото тези превишения бяха важен стълб за валутния борд, но и за поддържане на балансите в сметката на фискалния резерв, която е важна линия на защита при евентуално допълнително влошаване на външната икономическа среда.
Коментари
0