На фона на финансовата криза, при която всички фондови борси се срутват, а някои дори изчезват, тази седмица бе много добра на Софийската стокова борса.
Общият оборот е почти 38 млн. лв. при много добра търговия. Все пак в този сезон до края на февруари търговията е доста силна, когато има запасяване с всички видове горива, затова и този ръст е очакван.
През седмицата най-накрая отчитаме сделки за хлебна пшеница – това е новината за периода. Хлебната пшеница се изтъргува на 280 лв./тон без ДДС, а количеството е 24 600 тона. Нека се има предвид, че дори на Chicago board of trade минава само 1% от цялата търговия с пшеница на Съединените щати.
Бих казала, че тези количества са някаква индикация за цената на пшеницата в България, защото досега нямаше сделки на борсата.
А в Чикаго отново се наблюдава срив на пазара и то не само при пшеницата, но и при царевицата, и соята. Последните данни за FOB цената в Съединените щати при пшеницата вече е под $ 200 за тон.
Естествено всичко това се обяснява с финансовата криза, защото големите инвестиционни фондове търсят ресурси. И в момента има разпродаване и на дълги, и къси позиции на стоковите пазари за да си освободят средства за посрещане на кризата.
Искам да подчертая, че брашната остават на ниските цени от миналата седмица. Стойностите са много по-ниски и спрямо преди месец. Брашно тип 500 се предлага на 458 лв/тон без ДДС, брашно тип 700 за 442 лв./тон.
На Борсата се търси слънчоглед на 400 лв./тон от нова реколта с доставка през октомври, ноември и декември. Но засега няма предложение на тази цена.
При петрола трябва да се отбележи значителното падане на цената в световен мащаб. Към началото на месеца петролът се търгуваше на Средиземноморския пазар на $ 93 за барел, а в петък цената падна до $ 83 за барел. Или намалението е с $ 10 долара за барел.
На ССБ наистина имаше много сделки за бензин, дизелово гориво, газьол, газ и котелно гориво.
Бензин А 95 Н без ДДС се котираше на цени 1700/1850 лв./1000 л. Дизеловото гориво е в порядъка 1780/1960 лв./1000 л.
В Будапеща през седмицата цените на всички стоки също падат. Цената на пшеницата там е 239 лв./тон, като намалението е с 24 лв./тон през седмицата. В Ротердам олиото има драстично понижение през седмицата с $ 60 за тон до $ 1060/тон.