* Допълнена информация

България ще настоява за компенсации

Входният пункт за доставка на газ от Украйна за нас е Исакча, Румъния. След като бъдат подадени количества газ до Исакча, за 24 часа тази газ ще бъде транспортирана към България. Това каза в Министерския съвет икономическият министър Петър Димитров.
Той допълни, че дори и ако имаше по-ранно предупреждение за спирането на доставките, сме щели да разчитаме на тези запаси от газ. По думите на Димитров, ако имаше повече време, топлофикациите щяха да преминат на алтернативно гориво нормално, а не с такава бързина.

„Това, да го направиш среднощ, е скандално и не е приемливо от никаква гледна точка. Да се подхожда така, е недопустимо и от тази гледна точка България ще настоява да получи необходимите компенсации”, каза Димитров.

 

Украйна почва да пълни газопровода към Молдова

Украйна е започнала да пълни газопровода към Молдова и това означава, че ще изпълни политическия си ангажимент за доставка на 2-2.5 млн. кубически метра газ дневно. Това съобщи пред журналисти в Министерския съвет министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.

-----------

Продължаваме да поддържаме сравнително високо задоволяване на нуждите от природен газ, благодарение на нашите резерви. В момента осигуряваме 5.7 млн. куб. метра газ - около 45% от нуждите на страната. Подобни доставки може да продължат до 20 януари, каза в Министерския съвет днес премиерът Сергей Станишев.

Има и политическо решение Украйна да ни предостави 2-2.5 млн. куб. метра газ дневно, посочи Станишев.

Енергийната система на България функционира нормално. Повечето топлофикации са преминали на работа с мазут, включително и повечето топлоцентрали в София. Има забавяне при преминаването на работа с мазут на ТЕЦ "София-изток", каза Станишев.

 

Първанов разговаря с украинския си колега Виктор Юшченко

Президентът Георги Първанов проведе преди минути телефонен разговор с украинския си колега Виктор Юшченко, съобщиха от пресслужбата на държавния глава.
В продължение на предишния разговор между двамата президенти, Виктор Юшченко изрази готовност Украйна да предоставя на България 1.5-2.5 млн. куб. м. газ дневно от своите газови запаси.

Виктор Юшченко е разпоредил на „Нафтогаз” да влязат във връзка с „Булгаргаз” за уточняване на техническите параметри на доставката.
Двамата президенти се договориха да положат усилия за осигуряване на транзита по трасето от Украйна до България.

Президентът Първанов благодари за направеното предложение в този критичен за българската икономика и народ момент. Посочи, че компетентните български институции незабавно ще започнат работа за осъществяване на газови доставки от Украйна. Българският президент настоя за бързо и цялостно решение на въпроса за доставките на руски газ през Украйна за европейските потребители.

 

Към 13.00 ч. стана ясно, че Украйна предлага да дава газ на България и Молдова от собствени източници

Украйна ще доставя на България и на Молдова украински природен газ от собствените си запаси в обем от 2 милиона куб.метра в денонощие, считано от 10 януари, предаде Интерфакс.

Според пресслужбата на украинския президент уверението се съдържа в писма, изпратени от президента Виктор Юшченко до българския и молдавския му колега. Украинският президент отбелязва, че страната е взела това решение, изхождайки от сложната ситуация в резултат на прекратяването от Русия на доставките на газ за Европа, а също и вземайки под внимание приятелските отношения с тези държави. Юшченко предлага всички необходими разчети да се уредят след възобновяването на доставките на руски газ за Европа.

Според ДПА решението на Украйна да предостави природен газ на България и Молдова е по-скоро опит за допълнителна печалба заради високите цени в Европа.

Едновременно с това разкриването на алтернативен източник на природен газ за България и Молдова е открито предупреждение към Русия, че Украйна притежава значителни собствени резерви и може да оцелее и дълго време в случай на евентуален руски бойкот.

Според оценки на специалисти, цитирани от ДПА, Украйна може да издържи четири месеца без доставки на газ от Русия, ако бъдат въведени мерки за икономия и ако се използват резервите от газ, собственост на Русия, съхранявани на украинска територия.

Източник: БГНЕС, БТА, агенция Фокус