Общинските съветници в Кърджали гласуваха решение, с което смятат да предложат затваряне на оловното производство в Оловно цинков комплекс АД. Мотив за искането е системното замърсяване на атмосферния въздух в града, за което според тях в голяма степен е отговорно публичното дружество.
Минути след като решението на общиналите бе тиражирано в медиите, Валентин Захариев, шеф на Надзорния съвет на ОЦК, не бе запознат с него и по този повод не пожела да го коментира. Той обаче припомни, че дружеството е инвестирало немалко средства в реконструкция и модернизация на производството и вече втора година чака разрешение от еко властите за пускане в експлоатация на закупената техника.
Запознат ли сте с решението на общинските съветници в Кърджали, които имат намерение да поискат затваряне на оловното производство на ОЦК заради замърсяванията на въздуха?
Не мога да коментирам това решение, докато не го видя. Но ви казвам, че ние имаме вкаран ОВОС /проект за оценка на въздействието върху околната среда/, имаме изработени проекти за реконструкция и модернизация, доставено оборудване по най-нова технология, говоря ви за чисто ново оборудване, така че по-голяма безотговорност от това, за което ми казвате, аз не виждам.
Смятам, че това е пореден политически ход. Но не мога да го твърдя със сигурност, докато не се запозная с детайли. Бих задал въпроса – защо след като ние имаме инвестиционно предложение, което е оценено като инвестиция от първи клас и то от Агенцията за инвестиции и вече две години ни се бави това предложение, бих задал въпроса директно към министерство на екологията - това ли им е работата? Да затварят производства или да утвърждават нови ОВОС по модерни технологии, за да се намалява замърсяването?
Възможно ли е да бъде затворено оловното производство в комбината?
Това е невъзможно да се направи.
Как се държи дружеството при настоящата финансова и последвалата газова криза?
ОЦК не ползва природен газ, така че там не сме засегнати. Ние сме засегнати политически, бих казал, защото в момент на глобална финансова криза, ти да отблъскваш една инвестиция за 120 млн. и да казваш, че се обгазява града, а в същото време да е внесено едно предложение и ти да не го приемаш, как ви звучи на вас това?
Вече две години чакаме и аз мога да ви заведа да видите оборудването. Дори сме започнали строително-монтажни работи, основите на бъдещото производство са заложени. Не знам какво си мислят управляващите.
Това е удар и върху икономиката на района, 400-500 души ще останат на улицата. Не се решават въпросите със замърсяването по този начин. Решават се с инвестиции, с нови технологии, които отговарят на съвременните норми. Технологията на ОЦК е на повече от 50 години и въпреки това ние полагаме максимални усилия. Видели сме, че новото производство е най-кардиналното решение.
Все пак замърсяванията са факт, еко властите често ви налагат предписания...
Ние също имаме данни за замърсяванията. Имахме и доста разминавания с РИОСВ, защото сега е зимен период и се наслагват замърсявания дори от най-обикновени уреди за отопляване с твърдо гориво. Ето, ако отидете Симеонов, Княжево, Владая край София ще видите какъв облак от дим се стеле там. Това са все серни газове. Кърджали няма централно отопление, всичко е на твърдо гориво и на ток и е нормално замърсяването през зимата да се е увеличило. Но аз не искам въобще да споря по този въпрос.
Пак ви казвам, генералното решение е реконструкцията на оловно цинковия комплекс. Всъщност, технологията ни е същата като на КЦМ, абсолютно същата е при тяхното оловно производство.
А ние сме ги направили тези инвестиции. Ето, оборудването е тук, ние сме го купили и две години чакаме някой да каже може ли да го пуснем.
Кога сте подали проектите си за ОВОС?
През 2007 година на 26 ноември ни бе приет с положителна оценка ОВОС за реконструкция и модернизация на ОЦК. През месец септември 2008 година внесохме и ОВОС за оловно производство. Никакъв отговор! След като веднъж имахме положителен отговор министърът го върна на експертния съвет, направи нов експертен съвет, който даде отрицателно решение.
Този проект е финансиран от западноевропейски банки, много големи, гарантиран е от две държавни застрахователни агенции на Германия и Испания.
Ние сме вече на път да се оплачем по този повод в Европа. Ние водим дело в български съд срещу министерство на екологията, но по всяка вероятност ще го заведем и в европейски съд, защото това не граничи с нищо. Ще стане нов скандал.
* Не е препоръка за вземането на инвестиционно решение!
Коментари
0