Щатският долар и японската йена поскъпнаха отново, след като вчера бягството от риск завладя пазарите. Сред инвеститорите водеща беше несигурността в стабилността на финансовите пазари след започналото прилагане на стрес-тестове от страна на правителството върху 19-те най-големи финансови компании, като резултатите от тях няма да са налице преди 4-ти май. До тогава пазарните участници ще бъдат особено бдителни, особено след като Bank of America обяви вчера значително нарастване на необслужваните кредити, които е отпускала. Продължаващата рецесия и загубата на милиони работни места през последната година може да постави банките в доста затруднено положение, сблъсквайки ги с невъзможността на потребителите да изплащат своите кредити.
Междувременно индексът на водещите индикатори в САЩ за месец март падна с 0.3% до 5-годишно дъно, като с това отчете седми пореден месец на отрицателна територия. Подробен поглед върху компонентите на индекса показват, че всеки един от тях и допринесъл за спада, включително средноседмичните работни часове, молбите за безработица, разрешителни за строеж и цените на акциите. Този индекс по своята същност е лагов индикатор и надеждността му не е особено висока, но въпреки това може да послужи като аргумент за по-слаби от очакваните резултати за БВП за първото тримесечие.
Еврото падна с почти 1 процент срещу долара и повече от 2 процента срещу йената през вчерашната сесия, но въпреки това се представи далеч по-добре в сравнение с т.нар. „стокови долари”, сред които се причисляват канадският, австралийският и новозеландският долар. Преодоляната подкрепа на 1.30 при евро/долар отваря път към дъната от началото на март около 1.25. Допълнителен натиск върху единната валута могат да окажат и днешните данни за потребителското доверие в Германия, измерено от института ZEW. Очаква се индексът да падне до 5-годишно дъно от -90 пункта, докато в същото време прогнозите за следващите месеци най-вероятно ще излязат на положителна територия за първи път от юли 2007 година насам. Този отчет може да се окаже доста важен за пазарните участници в краткосрочен план, особено ако резултатите излязат по-добри от очакваните, което би дало слаб импулс в полза на еврото, след като през последните няколко дни единната валута попадна под силен натиск.
ТЕХНИЧЕСКИ КОМЕНТАР
EUR/USD
Open – 1.3035; High – 1.3072; Low – 1.2887; Close – 1.2921
Евро/долар продължи спада си, като очаквано проби и 55-дневната МА. В рамките на следващите няколко сесии пред двойката има потенциал за достигане на дъната в зоната около 1.25. Тези прогнози са подкрепени и от развитието на търговията при доларовия индекс (DXc1), в който с най-голяма тежест е именно единната валута. След пробива на горната линия на консолидационен триъгълник на дневна база станахме свидетели на засилване на възходящия импулс при индекса, което най-вероятно ще се отрази в спад при евро/долар.
GBP/USD
Open – 1.4778; High – 1.4815; Low – 1.4499; Close – 1.4536
Силният спад при паунд/долар доведе до пробив и затваряне под възходящата тренд линия през дъната от 11 март и 30 март, с което пред двойката се отваря път към дъното при 1.4109. Преди това обаче, е възможна кратка консолидация около 100-дневната и 55-дневната МА, текущо проектирани при 1.4523 и 1.4417.
USD/JPY
Open – 99.03; High – 99.40; Low – 97.64; Close – 97.87
Както посочвахме в анализите си през предходните дни, траен пробив на 200-дневната МА ще засили спада след върха при 101.43. По подобен начин се разви търговията вчера, като от особено значение за движението при двойката в средносрочен план е посоката й спрямо текущите нива. Пробив на възходящата тренд линия през дъната от 21 януари и 12 февруари ще отведе долар/йена към дъното при 95.95 и 94.63.
Ако все пак горепосочената тренд линия подкрепи възходящия импулс от средата на януари насам, ще станем свидетели на тест на 200-дневната МА, текущо проектирана при 98.74.
БенчМарк Финанс АД не е отговорно за загуби вследствие на инвестиции, основани на прогнози или друга информация, представена тук. Съдържанието на тази публикация не трябва да се тълкува като изрично или мълчаливо обещание, гаранция или внушение от страна на БенчМарк Финанс АД, че клиентите могат да извлекат полза от представените тук стратегии или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени. Изложените факти не трябва да се приемат за инвестиционен съвет и инвестиционни решения не следва да се формират единствено въз основа на тях.
Коментари
0