Миналата седмица EUR/USD отвори на нива 1.3224 и затвори на 1.3532, като най-ниското постигнато ниво бе 1.3111.
В началото на периода търговията се развиваше повече под въздействието на новините от края на предходната седмица.
Изказванията на министъра на финансите на Германия, който обърна внимание на нарастващите дефицити в еврозоната предвид големите пакети помощи, които се отпускат. Не трябва да забравяме, че Пакта за стабилност предвижда бюджетни дефицити, които да не надвишават 3% годишно, докато при сегашната ситуация очакванията са дефицитите значително да надхвърлят този праг. На тази база се появиха някои съмнения в еврото и неговата сила, и затова седмицата започна на по-ниски нива за общата валута.
Другото което повлия негативно на единната валута бе това, че S&P намали рейтинга на Ирландия и на Унгария, което допълнително натежа на еврото. Но в общи линии мога да кажа, че началото на седмицата бе спокойно и напълно според очакванията.
Интересните неща, които се случиха бяха в края на седмицата. От една страна това бе заседанието на Европейската централна банка, а от друга срещата на Г-20.
ЕЦБ намали лихвите с 25 базисни пункта при очаквания за редукция с 50 точки. Участниците на пазара бяха изненадани от решението, но го приеха положително, може би на фона на това, което се случваше на срещата в Лондон.
Срещата противно на очакванията действително се превърна в събитие и излезе с някакви конкретни решение, а не само с някакви мъгляви комюникета. Основните решения на срещата на Г-20 бяха за увеличаване на капитала на МВФ чрез СПТ /специални права на тираж/ за 250 млрд. долара., което бе очаквано. Неочакваното и положителното в случая е, че бе взето решение увеличението на капитала в по-дългосрочен план да бъде двойно. Т.е. от 250 млрд. да нарасне на 500 млрд. Освен това така наречените международни финансови институции ще увеличат кредитирането с още 100 млрд. долара и също така национални агенции, пак международни финансови институции, ще осигурят допълнително търговска помощ на стойност 250 млрд. долара през следващите две години. От тях 50 млрд. ще бъдат осигурени по програма на Световната банка. Важното тук е, че страните от Г-20 някак си разшириха обхвата на помощите. Те вече не се концентрират върху собствените си икономики, а излизат извън тези рамки с идеята да повдигнат икономическия растеж в световен мащаб.
От тази гледна точка може да се каже, че срещата наистина бе положителна и пазарите го отчетоха, особено капиталовите борси, отрази се и на валутните пазари. Както не веднъж сме коментирали – положителните новини са негативни за долара. Още повече тук има още един момент.
След огромните планове, които обявиха САЩ за стабилизиране на собствената си икономика, сега очакванията са, че те ще поемат и най-голямата тежест по стабилизирането на световната икономика. Това пък още повече ще завърти печатницата на пари в Америка и съвсем нормално това нещо се отрази негативно на долара.
Въпреки всичко, аз не мога да кажа, че е имало някакъв фатален срив на долара. Пазарите се движат в един рейндж, който наблюдаваме от януари месец насам. Горната му граница е точно на нивата около 1.37, но в случая най-високото ниво след решението на Г-20 бе вчера сутринта, като пазарът достигна 1.3581 в рамките на деня, но след това щатската валута възстанови част от позициите си.
Как ще се развият тенденциите от тук нататък!? Може би ще трябва малко време на пазарите да попредъвчат допълнително решенията на Г-20 и съответно да ги видим претворени в действия. Не очаквам да излезем извън широките граници, които наблюдаваме вече повече от три месеца и едва ли търговията ще мине нивото от 1.37, още повече, че не бива да забравяме, че в края на седмицата са великденските празници в католическия свят. Нормално пазарът да е по-вял, след като Европа ще почива в петък и понеделник.
*Авторът е главен дилър в СИБанк
Коментари
0