За много хора в последните две години взаимен фонд стана синоним на загуба и неоправдани надежди за бързи печалби, след като сривът на фондовите пазари изтри за няколко седмици вложените спестявания. Хубавото на борсите обаче е исторически неоспоримият факт, че те винаги се възстановяват след загубите, а с тях и колективните инвестиционни схеми отново показват добра доходност. Преди това обаче е важно да се улови подходящият момент за покупка и да се прецени за какъв период можем да затворим парите си и да чакаме доходност от тях.
Обикновено се смята, че колкото по-високорисков е фондът, толкова по-дългосрочна трябва да бъде инвестицията в него, за да се елиминират динамичните процеси на пазарите. Това обаче не означава, че един агресивен фонд не може да бъде печеливш и за период от 6 месеца например. Ако погледнем движенията на западноевропейските и американските борси от началото на кризата, можем да видим, че те са възстановили голяма част от изгубеното по време на криза. От началото на тази година два от основните индекса - американският S&P 500 и европейския FTSE 100, са отбелязали повишения от съответно 9.6% и 5.6%. Все пак за последната една година и двата измерителя са на загуба - европейският с близо 13%, а американският - с 21%. Това накратко означава, че ако в началото на годината сте вложили парите си във взаимен фонд, който инвестира в компании, включени в тези индекси, вие ще имате печалба. Инвестиция отпреди година би ви донесла загуба.
Когато преценявате възможността за вложение във взаимен фонд, можете да направите сравнение с най-популярната форма на спестяване у нас - банковия депозит. Главният недостатък на фондовете е това, че те не гарантират доходност за разлика от банковия влог. Освен недостатък това може да е и предимство, защото е възможно фондът да донесе много по-добра доходност, отколкото депозитът. Обичайно банковите спестявания носят до 7-8% годишна възвращаемост, а през това време нямате възможност да теглите парите си. При взаимните фондове имате възможност да излезете, когато поискате, като заедно с това ще получите и цялата доходност, натрупана до момента.
Един много добър вариант за хората, които не искат да рискуват, но и не искат да затварят парите си за точно определено време в депозит, са нискорисковите фондове. Като цяло тяхната доходност е малко над банковата, но все пак не трябва да се забравя, че и тяхното представяне все пак зависи в голяма степен от капиталовите пазари. Нискорискови фондове се препоръчват както за кратък, така и за по-дълъг период. С по-високо ниво на риск от тях са балансираните, които влагат средствата си в акции, облигации и депозити. Фондовете, които могат да донесат най-висока доходност, но и най-големи загуби, са агресивните, чиито активи се влагат основно в акции. Справка показва, че от началото на годината фондовете, които са насочени основно към акции от развитите пазари и региона на Централна и Източна Европа, имат стабилна положителна доходност.
Представянето на част от борсите в региона на ЦИЕ за последните месеци следваше възходящите движения в Лондон, Франкфурт и Ню Йорк и така фондовете също показаха добри резултати. Управляваният от "Статус капитал" фонд "Статус финанси" например показва над 25 на сто доходност от началото на годината, но другият регионален фонд на дружеството - "Статус нови акции", е със загуба от 3.25%. Повече от 13% е положителният резултат на "Адванс Източна Европа" на "Карол капитал мениджмънт".
Според повечето анализатори най-лошото от кризата вече е преминало и доказателството са новините, които идват от САЩ и Западна Европа - по-голяма част от тях са положителни или поне са неутрални. Не бързайте обаче да се радвате и веднага да инвестирате в акции или в рискови фондове, защото минали повишения не дават гаранция, че това ще продължи и в бъдеще.
Автор: Весела Николаева
Дневник
Коментари
0