Най-голямата мидена ферма на Балканите се намира край град Каварна, с годишен капацитет на производство над 2000 тона.

 

Фермата е изградена посредством участие в различни европейски програми. Адаптирана е технология за отглеждане на култивирани миди в Черно море, която е една от водещите в световен мащаб, заяви нейният управител Найден Станев, цитиран от Агенция „Фокус“.

 

Тази технология осигурява високо качество на продукцията и големи количества. Фермата работи от 2004 година.

 

До преди години в България опитът в отглеждането на миди е бил минимален, затова началото е поставено с помощта на ирландски партньори. Използват се ирландски, специално конструирани за Черно море буйове, които запазват мидата, за да може тя да нараства по-бързо, с по-малко стрес. Използват се новозеландски машини, специално конструирани за мидени ферми.

 

„Нашето море е много добро за култивиране на миди и нашата е с най-добри качества. Няма ги токсините, които се срещат в световните океани и солеността на водата е малко по-ниска, затова и вкусовите качества на мидата са много по-добри, и това е едно огромно предимство пред останалите мидени ферми в световен мащаб.”, каза Найден Станев.

 

Във фермата, ръководена от Станев, се използва въжена линия с колектори. Техниката включва комбайн в морето за събиране на продукцията.

 

Работи се целогодишно. Целият процес е автоматизиран – на събиране и обработване. Екипажът на кораба, който обслужва фермата, е с няколкогодишен стаж.

 

Найден Станев каза също, че в тази работа от съществено значение за отглеждането на мидите е точното планиране, за да бъде уловен точният момент. Ако се пропусне, загубите връщат работата от 3 до 5 години назад. Между 20 и 24 месеца расте мидата преди да е годна за консумация.

 

Търсенето на българския пазар за черноморска мида през 2008 г. е било само 50-60 тона, каза Станев, а сега е над 600 тона.

 

В чужбина черноморската мида се предпочита много в Холандия и Франция, а най-много ценена е на азиатския пазар, заяви Найден Станев.