В него се предлага намаляването на паралелките да става по строго дефиниран ред – първо езиковите, но без тези с по-редки езици, след което да се намаляват други профилирани паралелки и в много краен случай – професионалните. Такива в профилите – Математика, Химия, Физика, Информационни технологии, да бъдат изключени от намаление, настояват работодателите.
За София те предлагат да се утвърди конкретен брой паралелки, в това число езиковите да се намалят, за да се постигнат 3%
преструктуриране, като по груби изчисления те трябва да се намалят с 14. В училищата с ниски резултати пък да се утвърждават паралелки по профили по технически професии.
В писмото се посочва сериозната загриженост на асоциацията относно спада на дела на професионалните паралелки за новата учебна година като заложеният процент на тези паралелки пада от 60.23% на 59.02% – тенденция, която противоречи на икономическите нужди и стратегиите за развитие на професионалното образование.
Как се реализират на пазара на труда висшистите
В писмото се дават няколко конкретни предложения:
• Увеличаване на целевия дял на професионалните паралелки на 62% за 2025/2026 г., с акцент върху STEM направления, които да достигнат 63% от всички професионални паралелки;
• Регионално преструктуриране в някои изостанали в реформите областни градове, за да се постигне ръст от 3% в дела на професионалните паралелки.
• Ясни правила за приоритизиране на дуалното обучение и специалности, отговарящи на нуждите на бизнеса.
istock
АИКБ призовава МОН да заложи на образователна политика, която поставя професионалното обучение в центъра на развитието на модерната икономика. В противен случай рискуваме да пропуснем ключови възможности за привличане на млади таланти и подкрепа на бизнеса.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
7