Кабинетът „Орешарски” увеличава броя на студентите по медицина, педагогика и технически науки съобразно потребностите на пазара на труда. Това стана ясно от прессъобщение на Министерския съвет (МС), след изнесеното заседание в Ловеч.

През учебната 2014/2015 г. в държавните висши училища ще може да бъдат приети нови 58 515 студенти, а в частните – 15 219, реши правителството. Утвърденият прием на докторанти е 2015 г. за държавните ВУЗ-ове, 69 – за частните, и 339 – за научните организации.

Утвърденият брой на приеманите за обучение на студенти и докторанти се основава на принципа за широк достъп до висше образование – достигане на равнище от 36% завършили висше образование на възраст между 30 и 34 г. през 2020 г. „Това ще способства и за създаването на по-широки възможности за обучение във висшите училища в рамките на концепцията за учене през целия живот”, уверяват от МС.

Правителството е категорично, че са „проучени и отразени потребностите на пазара на труда и нуждите от специалисти с конкретен профил”. Увеличава се планираният прием по приоритетни за обществото области като педагогически науки, природни науки, математика и информатика, технически науки, здравеопазване и спорт.

По заявка на Министерството на здравеопазването (МЗ) целенасочено е увеличен приемът за обучение по специалностите „Медицинска сестра” със 129 места и „Рентгенов лаборант” с 16 места. За първи път се дава възможност на български висши училища да обучават студенти по специалностите „Парамедик” (82 места за професионални бакалаври) и „Лекарски асистент” (60 места за бакалаври).

Решението на кабинета за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации в България през учебната 2014/2015 г. е съобразен с изискванията на Закона за висшето образование за обучение по акредитирани от Националната агенция за оценяване и акредитация професионални направления и докторски програми при спазване капацитета на висшите училища. Поради отрицателна оценка на агенцията, в решението не е включен Европейският политехнически университет – Перник.

С приетия от МС документ се утвърждава и броят на приеманите за обучение студенти и докторанти – българи, живеещи извън страната, както и граждани на Република Македония.