Това заяви Диана Йорданова – зам.-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“ на форум, съобщиха от комисията.
По думите й, в контекста на мултифондовия модел е необходими да бъдат преразгледани действащият гаранционен механизъм за постигане на минимална доходност, който безспорно води до „стадно“ поведение на фондовете и не отчита рисковия толеранс на осигурените лица.
Промени са нужни и в таксите и удръжките, като не се допуска дестабилизиране “финансовото здраве” на пенсионноосигурителните дружества, както и усъвършенстване на стимулите за развиване на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване, допълни тя.
Важно условие за успешното функциониране на мултифондовия модел е наличието на базова финансова грамотност – осигурените лица да могат да разбират различните опции за инвестиране на техните средства и да вземат информирани решения за тяхното управление. В тази връзка е необходимо и ние като държавни органи да изградим адекватни образователно-информационни стратегии, чрез които да изградим доверие и информираност в обществото, обясни още Йорданова.
Какви промени предстоят при вторите пенсии
Бизнесът определя кога е настъпил моментът за промяна, как той да става по-добър, по-успешен, посочи председателят на КФН – Бойко Атанасов.
istock
Атанасов подкрепи тезата за повишаване на базовата финансова грамотност на обществото, като поясни че КФН има няколко инициативи в тази посока, но и че е необходимо „индустрията и Министерство на образованието и науката да бъдат още по-активни в това направление и да се тръгне още от училищна възраст, за да има базисна грамотност“.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
9