Почти всеки десети в Европейския съюз е бил без работа през декември, съобщи днес статистическата агенция на ЕС, отбелязвайки, че индексът на безработицата остава на 12-годишния си максимум, предаде ДПА.

В еврозоната безработицата е била 10 процента, а в 27-те страни от ЕС - 9,6 на сто, уточни Евростат.

Броят на безработните все пак се е понижил леко - с 19 000 души н ЕС и със 73 000 - в еврозоната в сравнение с ноември, допълва ДПА.

При 21-ата страни, за които Евростат има данни за декември, безработицата е намаляла единствено в четири, като сред тях са Белгия, Ирландия и Испания.

Безработицата сред младежите е на тревожно високо равнище от 21 на сто в ЕС - без промяна спрямо ноември. В Еврозоната се отчита лек спад от 20,5 на 20,4 на сто.

Най-висока е безработицата сред младежите в Испания - цели 42,8 на сто - и в Словакия с 37,3 на сто, докато в Германия, която е най-голямата икономика в Европа, тя е едва 8,6 на сто, отбелязва ДПА.