Ако не бъде направено разграничение между реално положен осигурителен стаж и действителен стаж, се стига до ситуация, при която едно лице би имало право на пенсия за трудова дейност от всеки вид, без реално да е отработен нито един ден, дори и без никога да е сключван трудов или друг договор, въз основа на който да е осъществявана трудова дейност.
Друго предложение в него е да се отмени включването на ковид добавката от 60 лева, която стана част от пенсиите. С оглед запазване на връзката между осигурителния принос на лицата и размера на пенсията, която получават и за ограничаване нарастването на неприсъщите разходите на пенсионните фондове, да се отмени ал. 18 в § 7ж от ПЗР на КСО, на основание на която при 43 отпускане на всяка пенсия, свързана с трудова дейност, с начална дата след 1 юли 2022 г., след изчисляването на размера ѝ по реда на КСО в него се включва сума от 60 лв. – сума, която вече е изиграла своята роля в постковидния период, пише в анализа.
По отношение осъвременяването и преизчисляването на пенсиите се предлага ежегодно прилагане и стриктно спазване на разпоредбата на чл. 100 КСО за осъвременяването на пенсиите, която дава възможност нарастването на пенсиите да отразява ръста на доходите /чрез нарастването на средния осигурителния доход в системата/, както и да компенсира влиянието на инфлацията през предходната календарна година.
Предлага се и подобряване на механизма по т. нар. швейцарско правило, като е възможно да се промени “тежестта“ на двата елемента, които се вземат предвид при определяне процента на нарастване размера на пенсиите – ръстът на средния осигурителен доход и хармонизираният индекс на потребителските цени. Може да се предвиди осъвременяването да се провежда не от средата на годината, а например от началото на второто тримесечие на годината. Във всички случаи обаче, не бива да се изземват финансовите възможности за подобряване адекватността на пенсиите чрез повишаване приноса на всяка година осигурителен стаж, което държи сметка за спазване на основния осигурителен принцип – принос-права.
istock
Да си въведе адължение за лицата, които получават пенсиите на други лица с пълномощно, при всяко получаване на пенсия да декларират, че упълномощителят им е жив.
Предлага се за всички пенсии за трудова дейност да се увеличи тежестта на стажа без превръщане (например на 1,4%) при запазване на процента 1,2 за превърнатия стаж, включително за отпуснатите до датата на изменението трудови пенсии.
По-малко пенсионери с добавки към пенсията
Друга сериозна мярка, включена в анализа, предвижда пенсиите, несвързани с трудова дейност, да се трансформират в месечни финансови помощи, отпускани и изплащани по реда на законодателството, уреждащо социалното подпомагане. До реализацията на тази мярка условието за отпускане на социална пенсия за старост от ДОО за годишен доход на член от семейството може да бъде въведено като условие за продължаване изплащането на този вид пенсия. За целта лицата с отпуснати социални пенсии за старост да представят в НОИ веднъж годишно декларация за семейно положение и за годишния доход на член от семейството.
Според авторите на анализа се налага необходимостта да се обсъдят възможностите за повишаване размера на осигурителната вноска за пенсии. Ефектът от увеличаването на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“ върху приходите на ДОО е значителен. Повишаването размера на осигурителната вноска с 1 на сто от 1 януари 2025 г. би довело до нарастване на приходите в ДОО от 6,4% на 6,7% от БВП още през същата 2025 г. Размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, който до 2027 г. се очаква да надхвърли 48% от общите разходи, при посоченото увеличение намалява с 2,4 пр.п. още през 2025 г.
Минималната пенсия да не повишава административно, а по швейцарското правило, както останалите пенсии. Като в законодателството в областта на социалното подпомагане да се регламентира социална подкрепа за пенсионери, които получават доходи (а не само пенсии) под линията на бедност и нямат възможност да се издържат сами. В същото време да отпадне максималният размер на получаваните една или повече пенсии без добавките съм тях, предлагат още в анализа.
istock
След 2040 г., когато възрастта за пенсиониране на жените и мъжете вече ще бъде изравнена на 65 години, в резултат на процеса на застаряване на населението и на очакваната по-висока средна продължителност на живота, фискалният натиск върху държавната пенсионната система ще се увеличи и относителният дял на разходите за пенсии от БВП ще започне да нараства, като до 2060 г. ще достигне 10,8%.
400 лева повече ще се плаща за година стаж за пенсия
Балансът на ДОО ще остане отрицателен през целия период до 2070 г. Трансферът за покриване на недостига от средства, който за 2023 г. е 5,3% от БВП, ще достигне 6,2% през 2026 г. и 2027 г., след което ще започне да намалява, достигайки най-ниската си стойност от 4,7% около 2040 г. Нарастването на разходите за пенсии през втората половина на периода ще доведе до необходимост от увеличаване на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига от средства, като до 2070 г. се очаква той да надхвърли 5,0% от БВП.
Мотиви
Според авторите на анализа за бъдещата финансова устойчивост на ДОО е важно нарастването на разходите за пенсии да не изпреварва нарастването на приходите от осигурителни вноски, а защитата на най-уязвимите от пенсионерите трябва да се постига, без да се подценява и пренебрегва важността на принципите, въз основа на които функционират разходопокривните пенсионни системи.
Демографските процеси ще бъдат основният източник на финансова нестабилност за ДОО. Населението на България ще застарява, числеността на хората в трудоспособна възраст ще намалява за сметка на населението над трудоспособна възраст. Очаква се до 2070 г. делът на хората на 65 и повече години да достигне до 30,8% от населението при 21,6% през 2023 г. И ако през 2023 г. на 100 лица в трудоспособна възраст (15-64 г.) се падат 34 лица на 65 и повече години, то през 2070 г. тези лица вече ще бъдат 55.
istock
При допускането, че размерите на осигурителните вноски остават на настоящото ниво, в средносрочен план средният размер на осигурителната вноска в ДОО (за всички рискове) плавно ще намалява, доколкото лицата, родени след 31 декември 1959 г., осигурени в универсалните пенсионни фондове (УнПФ) и поради това осигуряващи се в ДОО с 5 пр. п. по-нисък размер на вноската ще заемат все по-голям дял в общия брой осигурени лица. Родените преди 1960 г. ще излязат от пазара на труда още преди края на това десетилетие и тогава за запазване нивото на приходите в ДОО ще е от решаващо значение нарастването на осигурителните доходи да става с по-бързи темпове, отколкото намаляването по демографски причини на броя на осигурените лица.
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook или Google News Showcase
Коментари
6