Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.

Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко стандартизирано интервю "лице в лице" сред 1001 души на възраст 18+. Максимално допустима стохастична грешка: ± 3.1 %.

Над половината (55%) от българските граждани не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България, а 41% се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани, допълниха от агенция „Тренд“.

Сред избор от три твърдения относно приемането на еврото като валута в България, 21% са на мнение, че страната ни трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г., 33% смятат, че еврото трябва да се въведе, но това да стане в следващите години, а 38% са на мнение, че България не трябва да въвежда еврото.

Най-висока подкрепа за приемането на еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи (18-29 и 30-39 годишните). Най-резервирани към приемането на еврото пък са най-възрастните и социално уязвимите групи.

Ще надуе ли еврото имотния балон у нас

Електоратите на ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Проучването сочи още, че 59% от интервюираните подкрепят инициативата на президентът Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, а 31% не подкрепят подобно допитване. Инициативата за референдум на президента не се е отразила на оценката за неговата работа, като за пореден месец не се отчита динамика, допълват от "Тренд".

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase