Въвеждането на еврото в България от 1 януари 2026 г. поражда редица въпроси сред гражданите – какво ще се случи с лихвите по кредитите, как да се подготвим за превалутирането и какви рискове дебнат потребителите в този преходен период.

„Не е нужно да чакате последния момент. Най-лесният и сигурен начин е да внесете левовете си в една разплащателна сметка в банка и да ги оставите там. След 1 януари 2026 г. банката автоматично ще ги превалутира в евро – без такси, без загуби.“
Това съветва финансовият анализатор Десислава Николова пред DarikNews.bg.

Според нея, в момента няма причина за паника или прибързани действия, а хората трябва да се информират и да избягват ненужни рискове, особено при обмяната на валута.

Не обменяйте в чейндж бюра

Какво ще се случи след приемането на еврото у нас – експерт от Фискалния съвет с важни насоки

„Има банки, които вече премахнаха таксите за внасяне на суми, именно за да улеснят клиентите в този преходен период“, казва Николова и добавя, че очаква скоро всички банки да последват примера. Тя е категорична, че в този момент превалутиране в брой е нежелателно, особено ако се извършва в обменни бюра. „Дни след приемането на конвергентните доклади видяхме сериозен хаос пред чейндж бюрата. Имаше случаи, в които курсът достигна 1.97. Това е напълно излишна загуба за потребителите“, предупреждава тя.

Внимавайте за измами

Десислава Николова обръща специално внимание на пенсионерите и хората в по-уязвима възраст: „Очаквам хора, които не са добросъвестни, да започнат да позвъняват и да предлагат превалутиране. Имайте едно на ум – това най-вероятно са измамници“, предупреждава тя.

Тя напомня, че Българската народна банка също ще извършва превалутиране, както и Български пощи – особено за пенсионери, които получават пенсиите си в брой.

Законът за еврото и лихвените проценти по кредитите

„Нека да разделим лихвите по кредити на две групи – хора, които имат в момента задължения към банка и такива, които им предстои да имат и са планирали покупка на жилище“, посочи Николова. Тя напомни, че според Закона за въвеждане на еврото, банките нямат право да променят лихвения процент по вече сключени договори, независимо дали той е фиксиран или плаващ.

„Онези, които имат договор за кредит независимо какъв – Закона за приемане на еврото ясно е дефинирал в този случай, че банката след 1 януари 2026 година няма право да променя лихвата по договора, когато тя е плаваща. При фиксирана лихва на всички ни е ясно, че това няма как да стане, въпреки това е упоменато в закона“, категорична е тя. 

istock
istock

80% от кредитите са с плаваща лихва

По думите ѝ по-голямата част от кредитите у нас са с плаващ лихвен процент – около 80%, именно защото те предлагат по-ниски условия от фиксираните. „По последни данни 80% са кредитите отпуснати с плаващ лихвен процент, защото лихвата при тези договори е по-ниска, отколкото тази с фиксиране и клиентите много рядко избират опцията с фиксиран лихвен процент“, заяви Николова.

Какво ще направят банките след 1 януари 2026 г.?

Според Николова, не се очакват корекции в лихвите, нито нагоре, нито надолу, поне през първите шест месеца след въвеждането на еврото.
„По мои очаквания е, че те (банките) няма да предприемат корекции в нито една от посоките – надолу или нагоре. Минимум след шест месеца след приемането на еврото.“

Промяна в надзора - от БНБ към ЕЦБ

След преминаването към еврото, банките вече няма да подлежат на валутен борд, а ще работят при по-либерални правила, съгласно изискванията на Европейската централна банка (ЕЦБ). „Когато приемем еврото, банките не са длъжни вече да спазват условията, които важаха за тях, когато бяхме във валутен борд. Едно от специфичните неща, които БНБ беше заложила с валутния борд, е банките да поддържат минимални задължителни резерви в размер на 12% от депозитната база. След 1 януари 2026 година този механизъм няма да съществува. Търговските банки са длъжни да поддържат не 12% в БНБ, а 1% в ЕЦБ“, поясни финансовият анализатор. 

Освобождаването на този резерв ще върне между 8 и 9 милиарда лева обратно към търговските банки – ресурс, който те вероятно ще търсят да пласират под формата на кредити.

„С тази допълнителна ликвидност, с която ще разполагат, ще ги накара те да искат да пласират този ресурс под формата на кредити. Поради тази причина не смятам, че търговските банки имат интерес да повишават лихвените проценти – поне шест месеца след въвеждането на еврото“, заяви тя. 

Ще поевтинеят ли ипотечните кредити?

Според Николова, въпреки очакванията за повече ликвидност, поевтиняване на ипотечните кредити не се очаква.
„Аз не очаквам това да се случи, защото ако погледнем статистиката на ЕЦБ, ще ни направи впечатление, че от всички държави в еврозоната България, като бъдещ член, след Малта е с най-ниски лихви на жилищни кредити за домакинства.“

Тя добави, че това дори привлича българи, живеещи в чужбина, да теглят кредити у нас, заради по-добрите условия.

istock
istock

По-висок риск при потребителските кредити

Докато при жилищните кредити банките имат обезпечение и контрол, потребителските кредити носят по-голям риск, а съответно и по-високи лихви – между 8% и 9%. „Има много по-висок риск от не връщане на заема, докато при жилищния кредит има обезпечение и банката във всеки един момент може да го реализира – особено в настоящия пазар, при който цените на имотите се покачват стабилно.“

Конкуренция и консолидация в банковия сектор

След въвеждането на еврото се очаква засилена конкуренция между банките, както и възможности за придобивания и окрупняване.
„Може да има либерализиране на условията... Броят на банките, които функционират в България е много голям, когато говорим за конкуренция на база пазар. Съвсем нормално е да виждаме занапред такива процеси, свързани с придобиване на други банки.“

Възможен интерес от големи европейски банки

Николова изрази надежда да видим навлизането на нови сериозни играчи от Европа: „Надявам се, защото определено е добре, когато влезе един сериозен играч на този пазар... От гледна точка на създаване на нови работни места – това е положително.“

Дигитализация и изкуствен интелект

Банките вече активно се ориентират към намаляване на разходи чрез дигитализация, а изкуственият интелект ще има ключова роля в бъдещето на сектора. „Банките все повече се насочват към дигитализация... Не бива да забравяме изкуствения интелект, който ще изиграе изключителна роля през следващите няколко години.“

istock
istock

Какво да направят и какво не хората днес?

Не обменяйте левове в кеш.

Избягвайте чейндж бюра.

Внесете левовете си в банка – ще бъдат автоматично превалутирани.

Не се поддавайте на измами – никой няма право да ви звъни и предлага „услуги“ по домовете.

„Банките бяха едни от основните инициатори за приемането на еврото. Затова очаквам от тях максимално да улеснят клиентите си в този преход“, заключава Десислава Николова.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase