Десетки сигнали дневно подават граждани срещу нелоялни търговски практики, включително изкуствени промоции, ценови скокове и подвеждаща информация на платформата за граждански контрол Antispekula.bg. 

Само за последната седмица са регистрирани сигнали основно от София, Варна и Благоевград, като най-често потребителите алармират за нарушения в цените на хранителни продукти, лекарства, битови стоки и банкови услуги.

Фалшивите намаления се открояват като най-честата практика. Примери включват краставици, продавани за 1,99 лв., обявени впоследствие за „намалени“ от 2,99 лв. до същата цена. В друг случай моп се рекламира от 109,99 лв. на 82,49 лв., след като реално е струвал 69,99 лв.

Потребителската кошница поскъпна с 10 лева на годишна база

Подобни сигнали постъпват и за аптеки – пробиотик, продаван до края на юни за 21,02 лв., след това се рекламира като намален на 24,73 лв., докато редовната цена скача до 29,09 лв.

istock
istock

Много сигнали се отнасят и до разминаване между етикетната и реалната цена на касата. Нарастващата употреба на евро води до нов тип нарушения – цените в евро често се изписват първи и с по-едър шрифт, което подвежда клиентите. Дори служители в търговски вериги признават, че това системно обърква потребителите.

Икономисти: Държавата се пренавива, пазарът сам ще коригира цените

Най-силно засегнати остават хранителните продукти – кафето, шоколадовите изделия, млечните продукти, колбасите и пилешкото месо водят класацията. Но сигналите включват и скокове при лекарства и дрехи. В Благоевград, например, цената на лекарство за кръвно налягане се е удвоила за месец – от 4,59 лв. до 9,80 лв.

Спекулации се откриват и при конвертирането на цени от лева в евро, особено в една верига за дрехи, където стойностите в евро значително надвишават старите цени в лева. 

istock
istock

Голямо недоволство предизвиква и поскъпването в банковия сектор. Една от водещите банки е повишила тарифите си със средно 53% от 17 юни, а в друг случай таксата за откриване на сметка скача от 10 лв. на 19,56 лв. (10 евро).

Тройна проверка разкри: Храните поскъпват без причина, търговци под лупа

Според експертите от „Изправи се.БГ“, едни от инициаторите на инициативата за граждански контрол на цените, подобни случаи потвърждават нуждата от законодателни мерки срещу спекулациите. Те припомнят, че вече е внесен законопроект „Антиспекула“, който предлага регулация върху цените на основни стоки и услуги, лекарства, банкови такси и горива.

Сигналите се приемат денонощно, а екипът, който стои зад платформата https://antispekula.bg/ за граждански контрол, публикува всяка седмица обобщения и подава доказаните случаи към отговорните институции.

До момента са изпратени десетки юридически обосновани сигнали. Платформата приканва потребителите да продължат да подават сигнали при всяко съмнение за ценова спекулация: https://antispekula.bg/signali.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase