Статистиката показва, че през 2023 година у нас са регистрирани 87 смъртни случая при трудови злополуки, или с 3 повече спрямо 2022 г. През миналата година най-много смъртни случаи има в сектор „Строителство” – 22, следван от „Сухопътен транспорт” – 14.

Една от най-съществените промени тази година беше въвеждането на възможността инструктажите по безопасност и здраве при работа да се провеждат в дистанционна форма.

Фирми не плащат извънреден труд по празници


“Строителството е една от най-рисковите дейности. Затова и най-честите злополуки са там”, заяви в предаването „Социална мрежа” по NOVA News експертът по Закона за здравословни и безопасни условия на труд инж. Деяна Илиева.

Тя обясни и важността на трудовите договори при наемането на работа, коментирайки случая с паднало скеле, при който загина човек, работещ без договор.

istock
istock


„Когато един служител е без трудов договор, някакси си работодателят не усеща като свое задължение здравето и безопасността на хората, на които е осигурил работа. По принцип може да се каже, че когато се случи злополука на работното място, а ти работиш без договор – няма трудова злополука. Тогава не се получава обезщетение от НОИ и няма задължение от страна на работодателя да изплати по член 200 от КТ да изплати обезщетение. Единствено, ако Инспекция по труда установи някакви трудови правоотношения по служебен път, да се тръгне към изплащане на обезщетение”, подчерта Илиева.

Предлагат да отказваме работа, ако вреди на здравето ни

И допълни: „Инспекцията по труда има право, ако установи, че съществуват всички елементи на трудово правоотношение – да го регистрира по служебен път”.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase