Работниците във фабриките, фермерите и фризьорите ще бъдат сред изложените на по-висок риск от излагане на опасни химикали съгласно новите предложения за дерегулация, направени от Европейската комисия, алармират от Европейската конфедерация на профсъюзите.

Оттам напомнят, че ЕК публикува Пакет за химикалите като част от своето законодателство „Омнибус“, „което ще разводни демократично договореното законодателство „през задната врата“. Той включва предложение за улесняване на компаниите да използват вещества, които са канцерогенни, мутагенни или токсични за репродукцията (CMR) в производството на козметични продукти и торове.

Предложенията излагат работниците, които произвеждат или редовно използват тези продукти, на по-висок риск от рак или безплодие. Това се случва във време, когато собственият план за безопасност на труда на Европейската комисия посочва, че „Ракът е водещата причина за смъртни случаи, свързани с работата, в ЕС. Канцерогените допринасят за приблизително 100 000 смъртни случая от професионален рак на работното място всяка година.“

Джулио Романи, конфедерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите, заяви: „Планът на Комисията за отслабване на правилата за употребата на опасни химикали излага работниците и обществеността на по-висок риск от рак или безплодие. Това решение е изключително безразсъдно в момент, когато самата Комисия твърди, че ракът е водещата причина за смъртни случаи, свързани с работата, в Европа. Комисията прави това чрез недемократичен „омнибус“ законопроект по молба на корпоративни лобисти, които използват „конкурентоспособността“ като извинение, за да наложат дерегулация в стил Тръмп върху Европа. Безопасността на работниците и обществеността не трябва да се жертва за сметка на корпоративната печалба по този начин. Европа никога не може да спечели глобалната надпревара към дъното, в която Комисията навлиза, а правенето на Европа по-болна и по-опасна със сигурност няма да помогне“.

Недекларираният труд е траен проблем при сезонната заетост

Регламент за козметичните продукти (Регламент (ЕО) № 1223/2009):

Веществата CMR (класифицирани като кат. 1 и кат. 2) са забранени за употреба в козметика и продукти за лична хигиена, освен ако не е подадено искане за дерогация и не са изпълнени критериите за дерогация. Сега се предлага забраната за CMR в козметиката да се ограничи „само ако са класифицирани въз основа на експозиция на кожата“, но не и когато се установи, че са вредни въз основа на доказателства от поглъщане или вдишване. Освен това, съответствието с регламента за безопасност на храните вече няма да е необходимо да се доказва за целите на получаване на дерогация, а естествените сложни вещества с хармонизирана класификация като CMR няма да водят до забрана.

Предложените изменения ще засегнат работниците, потребителите и околната среда, тъй като ще бъде много по-лесно за индустрията да използва CMR в продукти за лична хигиена. Работниците с евентуално повишени рискове от CMR ще бъдат както тези, произвеждащи козметика, така и работниците в сектора на красотата, евентуално изложени на риск 8 часа на ден (фризьори, салони за маникюр и др.).

istock
istock

Регламент за продуктите за наторяване (Рег. (ЕС) 2019/1009)

Настоящите правила за регистрация на всички вещества, използвани в продуктите за наторяване на ЕС, независимо от техните обеми, изискват подаване на данни, съответстващи на регистрация между 10 и 100 тона годишно съгласно REACH.

Изискванията за токсични/екотоксични данни ще бъдат по-малки за регистрация на торове в малки производствени обеми. Тъй като торовете понякога съдържат опасни вещества, като например кадмий, който е канцерогенен, може да има повишен риск от CMR както за работниците, произвеждащи торове, така и за земеделските производители, които ги използват.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase