Заради енергията, произведена от възобновяеми източници ще има увеличение с не по-малко от 3 процента в крайната цена на електроенергията от 1 юли догодина. Това заяви днес пред
журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/ Ангел Семерджиев.

Цената за достъп до мрежата, която от 14 септември бе въведена за производителите на зелена енергия, пък ще бъде намалена, обяви Семерджиев. Той посочи, че това ще стане, когато цената за достъп бъде постановена като постоянна, а не временна ,както е в момента.

Семерджиев подчерта, че преференциалните цени на зелената енергия не са били променяни, а въвеждането на цени за достъп е направено с цел допълнителните разходи на  електроразпределителните дружества за изкупуване на енергията от ВЕИ на преференциални цени да се поеме от тези, които предизвикват разходите - производителите на зелена енергия, а не от крайните потребители.

По наши изчисления цените за достъп компенсират направените разходи за тази година, от следващата година обаче тези разходи вече трябва да се предвидят в новата ценова рамка и ще бъдат отразени в крайната цена на електроенергията, обясни Семерджиев.

Председателят на ДКЕВР заяви, че не очаква факторът "емисии парникови газове", които от догодина трябва да бъдат купувани от българските производствени централи, да повлияе съществено върху крайната цена на тока. Доскоро тон емисии се е търгувал по 7 евро, а цената сега е увеличена до около 9 евро на тон, ако тези цени се задържат и през следващата година, те не би трябвало да повлияят върху крайната цена на тока, защото вече са отчетени като фактор, каза Семерджиев.

Той отново заяви намерението на регулатора да намери начин да намали цените на енергията от ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ  "Марица Изток 3", които са фиксирани по дългосрочни договори. Ще започнем с анализ на финансовите модели, по които се осъществява договорът за изкупуване на енергията от тези централи и ще предложим мерки за намаляване на тежестта на така наречената добавка "невъзстановявеми разходи" в сметките за ток, посочи Семерджиев.

С промени в нормативната база пък ще бъде въведена възможност при установяване на нарушения при присъединяване на мощности от ВЕИ, производителите да не се ползват от преференциални цени, обясни председателят на ДКЕВР. Семерджиев посочи, че от всички въведени близо 700 мегавата мощности преди 1 юли тази година, само на 89 мегавата има издадени лицензии от ДКЕВР, а всички останали са присъединени директно от електроразпределителните дружества.

Сега дружествата извършват проверки дали не са допуснати нарушения и с въвеждането на промяната в закона някои ВЕИ производители може и да се лишат от преференциалните си цени, стана ясно от думите на Ангел Семерджиев.