Който организира, ръководи или предоставя социална услуга без лиценз да се наказва с лишаване от свобода до пет години и глоба от хиляда до пет хиляди лева. това предвиждат промени в Наказателния кодекс, качени за обществено обсъждане.

Ако това е съпроводено с имотни измами и фалшифицирани документи, то наказанието да е  затвор от една до шест години и глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

При рецидив или организирана престъпна група санкцията скача на лишаване от свобода от две до осем години и глоба от десет хиляди до петдесет хиляди лева.

На лице, което предоставя социална услуга без лиценз, се налага глоба от 5 000 до 10 000 лв. или имуществена санкция от 10 000 до  15 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 до 20 000 лв. или имуществена санкция от 20 000 до 30 000 лева.

Ако собственикът на дом за възрастни или хоспис наруши или не изпълни стандартите за качество на услугата и с това изложи на опасност живота или здравето на потребител на услугата, ще е заплашен от затвор до три години или с пробация, предвиждат още промените.

Предвиждат се и промени в лицензионния режим. Предлага се изискването за чисто съдебно минало, като предпоставка за издаване на лиценз, да се отнася не само за  лицата, които са членове на управителния, но и членове на контролния орган на юридическото лице и за неговите управители. Удължава се срокът, в който лице, което предоставя социална услуга без лиценз, или лице, на което е отнет лицензът, няма право на лицензиране.

Предлага се и безсрочна забрана за лицензиране на лица, когато предоставянето на социална услуга без издаден лиценз или извършеното от тях нарушение, поради които им е бил отнет лиценза, са довели до опасност за живота и здравето на лица, ползващи услугата, или представлява престъпление. Тези забрани ще важат и за юридическите лица, чийто управители или в чийто управителни или контролни органи има член, който е или е бил управител или член на управителен или контролен орган на юридическо лице, което предоставя или е предоставяло социална услуга без издаден лиценз или на което лицензът е бил отнет.

istock
istock

Предвижда се и задължение за държавните и общински органи и други организации и лица да оказват необходимата помощ и съдействие на служителите на Агенцията за качеството на социалните услуги при изпълнение на техните функции.

Предлаганите мерки са израз на решителността да се противодейства на подобни прояви, които скандализират обществото и са израз на трайно и пълно незачитане на установения правов ред за предлагане на социални услуги и трайно незачитане на правата на потребителите на социални услуги, които най-често са в уязвимо положение и имат нужда от помощ, грижа и подкрепа.

Ужасяващи разкрития за нелегални старчески домове

Грижата за възрастните хора и хората с увреждания е основен ангажимент не само на държавата, но и на обществото като цяло. От съществена важност за осигуряване на тази грижа са социалните услуги. Мрежата от социални услуги в страната се развива повече от 25 години. Освен от общините, социалните услуги се предоставят и от частни доставчици. От 1 юли 2020 г. е в сила Законът за социалните услуги (ЗСУ), с който се въведоха по-сериозни изисквания не само към дейностите, свързани с предоставянето на социални услуги, но и към доставчиците на социални услуги. За първи път се въведе и лицензионен  режим за частните доставчици на социални услуги за пълнолетни лица, пише в мотивите към проектозакона.

Контролът и мониторингът на предоставянето на социалните услуги, включително и за спазване на стандартите за тяхното качество, както и лицензирането на частните доставчици, се осъществява от Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) към министъра на труда и социалната политика. От момента на своето създаване през 2020 г. и в съответствие с нормативно определените ѝ функции АКСУ извършва регулярен мониторинг и контрол на качеството на социалните услуги, както и оказва методическа подкрепа на доставчиците им. По данни на АКСУ, за периода  2021 – 2025 г. са извършени 3505 проверки, съставени са 82 акта за установени административни нарушения, издадени са 34 наказателни постановления, сключени са споразумения по 19 образувани административнонаказателни производства и са издадени  183 задължителни предписания.
 

istock
istock

При осъществяване на контролната си дейност АКСУ се сблъсква и с недобросъвестни лица, предоставящи социални услуги без лиценз или без съответствие с нормативно определените стандарти за качество. В тези случаи в правомощията на Агенцията е да налага глоби или имуществени санкции. Агенцията също така има право да отнема издадени лицензи. В ЗСУ са предвидени и ограничения за издаването на лицензи и други.

Едно от най-сериозните нарушения е това, при което се застрашават правата, здравето, живота и сигурността на потребителите на социални услуги. При извършваните от АКСУ комплексни проверки в частни домове за стари хора или обекти без лиценз са констатирани силно обезпокоителни и смущаващи данни за извършени тежки посегателства срещу личността и нарушения на основни човешки права, честта и достойнството на настанените лица.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase