„Над 21% от регистрираните МПС са без задължителната „Гражданска отговорност", стана ясно на форума „Предизвикателства и перспективи пред застраховането в България", който се организира от в. „Пари".
Процентът незастраховани автомобили обяви Борислав Богоев, зам.-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор". Според него обаче участниците в ПТП, които нямат ГО, са малко над 1%, а данните на Гаранционния фонд показват, че едва 1.15% от участниците в пътни инциденти нямат задължителната полица.
„Според мен най-важно е първо да се реши проблемът с „Гражданската отговорност", да се повиши обхвата и отчетността на полицата", каза Богоев.
„Застрахователните измами в България са в интервала 30-70 млн. лв.", обяви Юрий Тодоров, председател на Асоциацията за застрахователна сигурност и преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). По думите му между 5-10% от изплатените обезщетения в света са по застрахователни измами.
„В САЩ тези измами са за над 97 млрд. USD, а в ЕС са 25 млрд. EUR", каза Тодоров. Според него в България това явление може да се изкорени чрез единна база данни, в която да се включат всички случаи със съмнителни щети и застрахователите сами ще изчисляват риска.
„Една от полиците с най-голям потенциал за растеж на българския пазар е застраховката кредитен риск", каза Камелия Попова, управител на „Кофас България". Според нея до края на тази година ще бъде отчетен над 2 пъти ръст на премиите от тази застраховка.
„Нямам обяснение защо българските застрахователи не развиват тази застраховка", добави Попова. По думите й в Западна Европа 80-90% от компаниите имат застраховка кредитен риск, а у нас едва около 10%.