По-ниска реколта от грозде тази година и по-скъпо вино. Това отчитат собственици на лозови масиви в Пловдивско. Заради изключително сухата година добивът на десертния плод е намалял с около 30%. Оскъпяването на консумативите по отглеждането му, ще повиши и цената на напитката.
 
Иван Гюров отглежда 70 декара десертно грозде в пловдивското село Брестовица. Заради липсата на дъжд определя годината като изключително лоша, а добивите - много ниски. "Много суха година. Дори вече сме на прага на зимата. В момента, тук в района, последният дъжд беше 200 мл/кв. м, което е нищо за земеделците", коментира той пред БНТ.
 
Бързите климатични промени, редуването на нетипично топла зима и студена пролет, са оказали най-голямо влияние на реколтата, казват стопаните на лозови масиви в района.
 
"От доста време хората не помнят толкова слаба реколта. При някои от сортовете ниският добив беше комбинирани с лошо качество на гроздето", обясни Гюров.

Проблемът с недостига на работна ръка у нас се задълбочава

Десертното грозде в България е 22 000 декара. 2/3 от него се намират в Брестовица. Около Пловдив са разположени и десетки винарски изби. Собствениците им казват, че заради сухата година и оскъпяването на консумативите по отглеждането, цената на виното до крайния потребител също ще се повиши.
 

istock
istock

"Всичко се оскъпява. Виното няма да е изключение. Цените на надници растат, цените на препарати растат. Когато имаме по-нисък добив, естествено, че са по-високи за поддръжка на лозето, за работа на лозето. Нормално е и цената на виното да скочи", каза Николай Кючуков, собственик на винарска изба.
 
От лозарския бранш твърдят, че много хора се отказват да отглеждат грозде и масово се разпродават лозови масиви.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase