Цената на картофите се вдига три пъти до магазина. Средната цена на вносната стока тази година е с 35 на сто по-ниска от миналата година. До края на октомври у нас са внесени 31 600 тона картофи, което е с 4% повече спрямо 2019 г., съобщава в отговор на депутатски въпрос земеделският министър Десислава Танева.

Основните количества у нас идват от Франция, Германия и Гърция, посочва в отговора си земеделският министър Десислава Танева. Миналата година по това време средната вносна цена е била 670 лв. за тон, а сега е 426 лева за тон. Най-евтино идва стоката от Гърция – 257 лева за тон или по 0,25 лева за кг. От там сме внесли 7000 тона. От Германия вносът е в размер на 10 000 тона при цена от 350 лева за тон или 0,35 лв. за кг, а от Франция – 10 000 тона при цена от 510 лева на тон. Малък внос има и от Полша.

В същото време по данни на Държавната комисия за стокови борси и тържища средната цена на едро за октомври е 0,67 лева за кг, а на дребно цената стига 1,03 лв. за кг.

От земеделското министерство подчертават, че балансът на пазара на картофи в ЕС е силно нарушен, заради увеличеното производство в ЕС, което води и до спад на цените и у нас. Основната причина е пандемията от коронавирус и много по-малкото търсене на продукцията в световен мащаб. „Търсенето на дребно се увеличи през летните месеци, но не е достатъчно да покрие липсата на търсене от хотелите, ресторантите и кетъринга“, посочва Десислава Танева. Тя допълва, че търсенето на фабриките за преработка също не е на нивото от миналата година.

istock
istock

Потреблението на картофи за консумация у нас е около 190 000 – 195 000 тона. Преработката се осъществява от 18 предприятия, които преработват 11 000 тона годишно. Наличностите от картофи в страната са около 44 000 тона към края на октомври. Нивото на самозадоволяване на вътрешния пазар с картофи през последните 3-4 години расте като стига до 85% от общото количество.

На кои пазари лъжат най-много в кантара

От земеделското министерство уточняват, че са обсъдили мерки с Националната асоциация на картофопроизводителите и търговските вериги и е поискана справка за реализираните количества български картофи от тях. От началото на тази година до момента във веригите са продадени 1 519 тона повече български картофи или 18 400 тона. През цялата 2019 г. те са продали 16 900 тона.
 
За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg