Големите енергийни фирми ще могат да сключват дългосрочни договори за изкупуване на ток от АЕЦ "Козлодуй", която произвежда най-евтиния ток на пазара. Това съобщи икономическият министър Драгомир Стойнев по БНТ във вторник сутринта.

"Става въпрос за дружествата, които създават около 10% от брутния вътрешен продукт", уточни министърът.

По думите му така се разсейват опасенията на бизнеса, че токът за индустрията ще поскъпне заради промените в енергийните закони и новата методика, които целят да се поевтини ел.енергията за бита. Президентът Росен Плевнелиев одобри поправките в закона за енергетиката. Очаква се веднага след публикуването им ДКЕВР да обяви и новите цени.

Според министър Стойнев независимо че ще има гарантиран ток за едрия бизнес, това нямало да засегне интересите на дребния.

От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори коментираха, че са предложили наистина да бъде създаден продукт "дългосрочни договори", но не очакват голям интерес. Към момента подобни контракти за две години са сключени с ТЕЦ "Марица-изток 2", но за много малки количества.

"Процедурата по дългосрочните договори трябва да бъде прозрачна и те да се сключват след търг. Обикновено цените се обвързват с тези на определени борси за ток, за да са на пазарен прицип", обясни Константин Стаменов, председател на федерацията.

По повод предстоящото поевтиняване на цените на тока за бита, Стойнев обясни, че всеки участник в системата трябва да понесе тежестта от новите цени. "Енергийните предприятия трябва да разберат, че или заедно потъваме, или заедно изплуваме", заяви той.

Стойнев се обяви против наемането на допълнителни консултанти, които да преразгледат дългосрочните договори на държавата с американските централи в комплекса "Марица-изток". И обясни, че пътят е да се води диалог с тях. ЕС продължава да критикува България заради дългосрочните договори за изкупуване на ток от тези централи.