Законната лихва за просрочени парични задължения на граждани, фирми и организации от 1 януари 2023 г. е 11,42 на сто на година. Това посочиха от Националната агенция по приходите (НАП) в отговор на запитване на БТА.

У нас лихвата за просрочие се регламентира от Закона за задълженията и договорите и Постановление на Министерски съвет № 426 от 18 Декември 2014 г.

Вдигат лихвите по кредитите

В тях е записано, че т.нар. наказателна лихва, която се прилага към всички публични задължения (данъци, осигуровки, такси и др.), се формира два пъти в годината - на 1 януари и 1 юли, като към базовия процент, който е 10 на сто, се добави размерът на основния лихвен процент, определян от Българската народна банка. Тъй като през януари той е в размер на 1,42 на сто, законната лихва за просрочени парични задължения, която се прилага често и в договори между граждани и фирми, достига 11,42 на сто на година. 

Дневният размер на законната лихва за просрочени парични задължения е равен на 1/360 част от годишния размер, се посочва още в цитираното по-горе постановление.

istock
istock

За последно основният лихвен процент (ОЛП) бе различен от нула през януари в началото на 2016 г., но тогава неговият размер бе 0,01 на сто, което правеше законната лихва за просрочие 10,01 на сто.

БНБ отново вдигна основната лихва

Причината за увеличаване на ОЛП пък е ръстът на лихвените проценти на междубанковия пазар у нас, вследствие на увеличените водещи лихви на Европейската централна банка.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook, за да не пропуснете нищо интересно от Pariteni.bg