Новите варианти за определяне на такса смет притесниха кметовете. Те се чудят кой от тях ще е най-подходящ за тяхната община. Някои прогнозират, че заради новата методика такса смет може да скочи. Докато управниците умуват върху новите механизми, се оказа, че срокът за тяхното приемане може да бъде удължен.

Събирането на такса смет трябва да става по нови правила от догодина. Това се налага заради решението на управляващите от 1 януари да се премахне сегашният механизъм, според който налогът зависи от данъчната оценка на жилището. Такса смет вече ще се начислява на база количеството боклук, изхвърляно от всяко домакинство или фирма. Финансовото министерство предлага три алтернативи за определяне на налога, там където не е възможно да се прави пряко измерване на отпадъците.

Единият е да се вземе количеството депониран битов отпадък и да се раздели на броя на жителите в населеното място или на броя на домакинствата. За многоетажните жилища пък най-подходящо е начисляването на такса смет според квадратурата на апартамента. Така в едно населено място собствениците на жилища с еднаква площ ще плащат една и съща такса смет, независимо дали са в центъра или в покрайнините. За вилни зони, които не се обитават целогодишно, налогът ще зависи от потреблението на ток и вода. Всеки кмет ще може да избира тези варианти, които са най-приложими за общината му, предлагат от финансовото министерство.

В общините, където е възможно директно измерване на боклука, ще бъдат раздавани кофи, контейнери или специални чували със стикери. Близо 3-4 пъти ще скочи такса смет за гражданите в редица градове на България, включително и в София, прогнозира зам.-кметът на столицата Дончо Барбалов. Натоварването на хората с по-висока такса е една от причините, заради която общините не желаят да променят методиката. За да може такса смет да е поносима, държавата трябва да се намеси и да финансира част от налога на социално слабите и най-бедните пенсионери, предлагат кметове. Според представители на бизнеса обаче подпомагането може да се направи и от общините.

"Досегашният вариант за определяне на такса смет на база данъчна оценка не е достатъчно справедлив. Трябва да се търси оптималният вариант", коментира кметът на Крумовград Себихан Мехмед. "Не може семейство пенсионери, живеещо в двуетажна къща, да поема изчисления налог, който е доста висок и става непосилен за възрастните хора", каза Мехмед. Според управници един от основните проблеми със събирането на такса смет в градовете е, че голяма част от жителите не са регистрирани по адрес.

Затова те се заканиха, че ще броят квартирантите. В много от случаите става въпрос за студенти. Във Велико Търново например е пълно с хора, които са настанени под наем в града, признават от общината. Някои пристигнали от селата, за да си търсят работа и живеят, без да са регистрирани като жители на общината. Докато не се въведе контрол по отношение на адресната регистрация, събирането на такса смет винаги ще бъде проблем, смятат експертите на общината. Във Велико Търново вече 30 години юридическите лица ползват преференцията да плащат таксата на количеството, което са изхвърлили.

Идеята е тази практика да бъде въведена и за физическите лица в града. Кметът Даниел Панов вече е изпратил писмо до ДКЕВР, в което настоява цената на парното във Велико Търново да не се променя, а да остане същата, каквато е в момента. "Ако няма ясни критерии такса смет да се изчислява според индивидуалното количество, може да се получат доста проблеми", призна кметът на Ардино Ресми Мурад. "Сериозно ще стои въпросът за контрола. Допускам, че може да се стигне до увеличаване на нерегламентираните сметища край населените места, за което ще търпим екосанкции", коментира той пред "Стандарт". Община Ардино от години поема такса смет на религиозните храмове, но кметът има резерви по отношение на намаляването налога за бизнеса.