Позитивите от влизането ни в еврозоната могат да бъдат много сериозни, а България става все по-атрактивна за чуждестранни инвестиции. Това мнение изразиха в ефира на NOVA икономистът Георги Ганев и енергийният експерт Виктор Минчев, член на УС на свободния енергиен пазар.
 

„От гледна точка на повишението на кредитния рейтинг както на българските държавни ценни книжа, така и на определени дългови емисии на наши компании, които се случиха почти автоматично с решението за влизане в еврозоната, негативи почти е невъзможно да има. А позитивите потенциално, стига българската икономика и предприемачите да се възползват от тях, могат да бъдат много сериозни”, заяви икономистът Георги Ганев.

Еврото идва: Какво означават новите кредитни рейтинги

„С тези рейтинги, особено качването от страна на една от европейските агенции за кредитен рейтинг на България в така наречения „инвестиционен клас”, означава, че България излиза на мониторите на огромни мениджъри, на които досега просто не я имало. Сега изведнъж се появява една нова точка”, каза Ганев. Оттук нататък нещата напълно зависели от нас, допълни той.

Достъпът на български предприятия и на държавата до кредитен ресурс ще стане много по-голям. Ще могат да се финансират по доста повече начини”, каза Ганев.
 

istock
istock

Вървим напред, по-отворени сме към другия пазар. Уви, има известна политическа нестабилност и това влияе на инвестиционните решения. При всички положения България става все по-атрактивна за дългосрочни инвестиции”, заяви Виктор Минчев.

Според Георги Ганев има сериозно объркване между две доста различни неща – увеличаване на цени, което може да е еднократен ефект и инфлация.

Как ще се отрази намаляването на резервите на банките от 1 януари

Инфлацията е дългосрочен процес на увеличаване на общото ценово равнище. Никой никога не говори, че еврозоната води до по-висока инфлация. Това е зоната в световната икономика с най-ниска инфлация”, каза Ганев. По думите му инфлацията в България не е по-ниска от еврозоната, а напротив – значително по-висока.

Много хора предричаха какви ли не апокалипсиси да се случат, включително енергийни, икономически. Не ни се случиха. Появиха се стратегически грешки, като договора с „Боташ” например, които ни излязоха доста по-скъпо, въпреки че трябваше да бъдат „спасителен пояс”. Сега да се дава пример със Словения и Литва не е адекватно. Защото моментът, в който те са влезли в еврозоната, е бил друг”, коментира Виктор Минчев. По думите му в България в момента се наблюдава доста по-голям икономически растеж в сравнение с други европейски държави.Вече не сме последната държава”, коментира експертът.

Ганев очаква, че и заплатите ще се повишат„Толкова е засилено търсенето на работна сила, че в мига, в който се види с някакви средства, бизнесът ще вдигне заплатите”, смята той.

Относно договора с „Боташ” Виктор Минчев каза, че е било крайно време да влезе във фокуса на правоохранителните органи, но той не очаква, че ще се случи нещо.

Хората бяха уплашени, надявам се, че не е било чак толкова корумпирано. Този договор е тотално излишен за нас”, каза Минчев.

Целия разговор гледайте във видеото.

За повече финансови новини и други полезни съвети, относно личните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase